SuperBiz wiadomości MON zakupi rakiety warte blisko miliard złotych

MON zakupi rakiety warte blisko miliard złotych

24.12.2016, godz. 15:12
Ministerstwo Obrony Narodowej
Ministerstwo Obrony Narodowej foto: EAST NEWS

Polska podpisała umowę na zakup rakiet Jassm Extended Range wartych 940 mln złotych. Nabędziemy je od Amerykanów. Departament Stanu USA wydał zgodę na dostarczenie do Polski 70 pocisków bojowych JASSM-ER, ośmiu sztuk przeznaczonych do szkoleń oraz dwóch symulatorów do treningów – poinformował serwis money.pl, powołując się na komunikat Amerykańskiej Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

- W ostatnich dniach została podpisana umowa między przedstawicielami Polski i Stanów Zjednoczonych gwarantująca dostarczenie Polsce rakiet Jassm Extended Range - najnowocześniejszej broni antyrakietowej o zasięgu blisko 1000 km. Kontrakt opiewa na 940 mln zł – podało Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie prasowym.

Zobacz także: MON kupiło rakiety Piorun za prawie miliard złotych [GALERIA]

Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, Stany Zjednoczone dostarczą nam pociski kierowane JASSM-ER, których zasięg rażenia celów naziemnych wynosi tysiące kilometrów. Z doniesień PAP wynika, że Polska jest zainteresowana zakupem 40 egzemplarzy pocisków.

Zobacz także: MON ponownie zaprosi do rozmów Airbus Helicopters. Spółka nie wyklucza udziału w przetargu

Producentem pocisków JASSM-ER jest Lockheed Martin. JASSM-ER (AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range) mogą być użyte wraz z samolotami F-16 tej samej marki. Zakup rakiet zapowiadał w listopadzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W chwili obecnej trwa integracja F-16, w których posiadaniu jest polska armia. Pierwsze dostawy pocisków zaplanowano na 2017 rok. Na ich zakup zdecydowały się również Australia i Finlandia.

Oprac. na podst. mon.gov.pl, money.pl, dsca.mil

tagi: MON
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: