SuperBiz wiadomości [MONETY KOLEKCJONERSKIE] NBP uhonoruje tragedię w kopalni Wujek [GALERIA]

[MONETY KOLEKCJONERSKIE] NBP uhonoruje tragedię w kopalni Wujek [GALERIA]

02.12.2016, godz. 12:13
Monety okolicznościowe
35. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” foto: NBP

Narodowy Bank Polski wypuścił 14 grudnia okolicznościową monetę, żeby uhonorować śmierć górników podczas pacyfikacji kopalni Wujek. W tym roku wypada 35 rocznica wydarzeń.

NBP wydaje seriami okolicznościowe monety, kierowane głównie do kolekcjonerów. Jednakże także dla tych początkujących, czego symbolem jest chociażby cena, bo numizmaty można kupić za 5 czy 10 złotych. Tematyka jest różna - od ważnych wydarzeń aktualnych i rocznic historycznych, przez serie z polską sztuką, po sport i turystykę.

Władze PRL rękami swoich siepaczy 16 grudnia, czyli  trzy dni po wprowadzenia stanu wojennego, zmasakrowały górników strajkujących w kopalnii Wujek. Od kul milicji, ZOMO i wojska zginęło 9 górników, a stan kolejnych 24 wymagał hospitalizacji. Strona masakrująca ogłosiła, że pomocy lekarskiej potrzebowało 41 oprawców.

ZOBACZ TEŻ: Angielski banknot ze zwierzęcego łoju

Srebrna moneta waży niewiele ponad 14 gram, a jej cena to 10 złotych. Bank podaje, że nie będzie więcej egzemplarzy niż 20 000. W przyszłym tygodniu Naodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu także trzy inne monety: z serii "Skarby Stanisława Augusta" moneta Aleksander Jagiellończyk w wersji złotej (500 złotych, 600 sztuk) i srebrnej (50 złotych, 6000 sztuk) oraz w cyklu "Historia Monety Polskiej" srebrna repilka królewskich monet z czasów nowożytnych, czyli szeląg/talar Stefana Batorego w cenia 20 złotych i nakładzie nieprzekraczającym 20 000 sztuk.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: