SuperBiz wiadomości Monety olimpijskie wchodzą do sprzedaży [ZDJĘCIA]

Monety olimpijskie wchodzą do sprzedaży [ZDJĘCIA]

07.02.2017, godz. 10:21
Monety olimpijskie na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei Płd.
foto: Materiały prasowe

Za rok o tej porze rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczang. Dla zniecierpliwionych kibiców gospodarz igrzysk przygotował serię szesnastu monet olimpijskich z czystego srebra, których jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Skarbnica Narodowa. 365 dni przed igrzyskami olimpijskimi do sprzedaży w naszym kraju trafi jedynie 365 kompletnych kolekcji.

– Emisja monet okolicznościowych przez gospodarza tej wielkiej imprezy sportowej to już tradycja. W erze nowożytnej pierwsze numizmaty olimpijskie wybito z okazji XV Igrzysk w Helsinkach w 1952 roku. Od tamtej pory popularność olimpijskich serii cały czas rośnie. Poza dyscyplinami sportowymi przedstawiane są na nich zazwyczaj także miejsca czy symbole charakterystyczne dla organizatora. Tak jest i tym razem. Rewers, wspólny dla wszystkich monet w serii, przedstawia oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018. Znajdujący się tam symbol to pierwsza spółgłoska koreańskiego alfabetu w nazwie Pjongczang, która wyraża harmonię nieba, ziemi i człowieka. Symbol występujący w logotypie również został zaczerpnięty z alfabetu gospodarzy. Nawiązuje do śniegu, lodu oraz sportowców zimowych – bohaterów przyszłorocznych igrzysk olimpijskich – tłumaczy Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich Pjongczang 2018.

Zobacz koniecznie: Wiemy, kiedy trafi do obiegu 500-złotowy banknot NBP [GALERIA]

Cała kolekcja srebrnych monet będzie podzielona na dwie serie, obie złożone z ośmiu monet. Pierwsze trafią do dystrybucji w Polsce już w lutym 2017 roku, natomiast sprzedaż drugiej serii monet przewidziana jest w trakcie sezonu olimpijskiego. Podobnie jak w przypadku kolekcji z minionych igrzysk w Soczi i Vancouver, każdy numizmat poświęcony jest innej dyscyplinie olimpijskiej. Pierwszą serię otwiera moneta z łyżwiarzem szybkim, która z pewnością przywoła pozytywne emocje sprzed trzech lat, kiedy to Zbigniew Bródka w rewelacyjnym stylu wygrał złoty medal w Soczi. Poza łyżwiarstwem w pierwszej serii znajdą się również m.in. takie dyscypliny jak: hokej, biathlon i narciarstwo alpejskie.

– Seria srebrnych emisji olimpijskich stanowi prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów również z tego względu, że limitacja każdej monety jest najniższa w historii zimowych igrzysk. Wyemitowano bowiem jedynie 25 tysięcy sztuk każdego motywu. Dla porównania, w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Soczi wyemitowano 35 tysięcy egzemplarzy każdego motywu, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy. Do dystrybucji w Polsce trafi jeszcze mniej numizmatów, bo zaledwie po 365 sztuk kompletnych kolekcji. Liczba ta ma dla nas znaczenie symboliczne, ponieważ dystrybucję rozpoczynamy już na rok przed otwarciem igrzysk – dodaje Zieliński.

Oprócz srebrnej kolekcji do sprzedaży w Polsce trafią także monety z czystego złota o masie 1 uncji i 0,5 uncji, poświęcone symbolom południowokoreańskich sportów zimowych. Na jednej z nich zobaczymy tradycyjny lokalny sport „gorosoi ski", inna przedstawia zaś imponującą skocznię narciarską Alpensia Ski Jumping Center w Pjongczang, na której odbędzie się konkurs w przyszłym roku. Wprawne oko zauważy także, że na monecie został ukryty obraz ukazujący sekwencję skoku narciarskiego.

 

Źródło: materiały prasowe

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: