SuperBiz wiadomości Morawiecki chwali projekt Dudy ws. frankowiczów. "Bardzo ciekawy i potrzebny"

Morawiecki chwali projekt Dudy ws. frankowiczów. "Bardzo ciekawy i potrzebny"

07.08.2017, godz. 12:17
Mateusz Morawiecki
foto: Super Express

2. sierpnia prezydent przesłał do Marszałka Sejmu projekt tzw. ustawy frankowej, mającej wesprzeć kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Dotyczy to zarówno tych, którzy zadłużyli się w złotówkach, jak i we frankach. Zdania na temat projektu są podzielone. Swoją opinię wyraził także wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który ocenił, że prezydencki projekt jest „bardzo ciekawy i potrzebny".

Morawiecki chwali projekt prezydena Dudy ws. frankowiczów
Nowy, kolejny projekt prezydencki przesłany do Sejmu na początku sierpnia zmienia ustawę z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Dotyczy to zarówno osób, którzy zapożyczyli się w złotówkach, jak i we frankach.

Projekt tzw. ustawy frankowej, który trafił do Marszałka Sejmu podzielił instytucje finansowe. Pozytywnie ocenił go Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Innego zdania był Związek Banków Polskich. Przychylnym okiem na rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta Dudę spojrzał wicepremier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że jest „bardzo ciekawy i potrzebny".

Przeczytaj o projekcie: Będzie prezydenckie koło ratunkowe dla frankowiczów. Projekt przesłany do Sejmu

Według Morawieckiego natomiast majętni kredytobiorcy frankowi nie powinni otrzymać wsparcia, bo inwestowali na własne ryzyko: "Na pewno musimy wesprzeć tych, którzy wymagają tego wsparcia. Projekt adresuje tę głównie potrzebę. Ci kredytobiorcy frankowi, którzy są bardziej majętni i inwestowali na własne ryzyko, nie powinni otrzymywać pomocy. Natomiast jest szeroka rzesza frankowiczów, którzy potrzebują takiej pomocy. Powinniśmy zdecydowanie też wspierać rodziny, które mają raty kredytowe przewyższające ich możliwości finansowe i ich dochody" – skomentował sprawę frankowiczów w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Co zakłada projekt? Dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, oraz co ważne: wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank – kredytodawcę. Przysługiwać będzie odwołanie do Rady Funduszu z prośbą o ponowną weryfikację wniosku.

Kolejną istotną zmianą będzie zwiększenie wysokości możliwego, comiesięcznego wsparcia z 1500 złotych na 2 tys. złotych. Według projektu miałby zostać wydłużony również okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia - z 8 do 12 lat. W sytuacji regularnego spłacania rat ma być także możliwe częściowe umorzenie zobowiązań.
W ustawie przewidziana jest również pomoc w postaci możliwości otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Suma, którą będzie można otrzymać to aż do 72 tys. złotych. Zasady spłaty będą analogiczne do tych, które obowiązują przy wsparciu w spłacaniu rat.

Ustawa ma dotyczyć w takim samym stopniu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w złotówkach, jak i w walucie obcej (a więc w wielu przypadkach – we frankach).

Więcej przeczytasz tutaj: Prezydent Duda zgłasza kolejną pomoc frankowiczom. Kto i jak może z niej może skorzystać?

Polecamy również: Prezydent Duda przyznał kolejne nagrody swoim pracownikom. Tym razem na 74 tys. zł

Warto: Kurski i Stanecki nie są już pracownikami TVP. Kierują telewizją w oparciu o kontrakty menadżerskie

 

Źródło: /PAP /wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: