SuperBiz wiadomości Morawiecki: czwarta rewolucja przemysłowa szansą dla Polski

Morawiecki: czwarta rewolucja przemysłowa szansą dla Polski

13.06.2016, godz. 14:51
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: EAST NEWS

Czwarta rewolucja przemysłowa, czyli łączenie najnowocześniejszych wirtualnych technologii z realną produkcją jest szansą na rozwój dla polskich przedsiębiorców. Rząd zapowiada, że zapewni im maksymalne wsparcie w tym zadaniu. Sposobem na to ma być Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Plany rządu są ambitne: chce zlikwidować bariery regulacyjne, zachęcać do inwestowania w nowatorskie projekty i wspierać je finansowo oraz administracyjnie na arenie międzynarodowej. Chce także tworzyć warunki do budowania polskiego kapitału.

– Musimy przeformułować nasze myślenie o oszczędnościach i inwestycjach, bo zawsze mieliśmy apetyt na inwestycje, ale żeby je robić, musieliśmy ściągać kapitał z zewnątrz, za mało mieliśmy kapitału krajowego. Musimy wypracować mechanizmy oszczędzania – zarówno na emeryturę, jak i na depozytach, lokatach różnego rodzaju, funduszach, bo to da zarówno lepsze perspektywy emerytalne, jak i długofalową bazę do inwestycji w najróżniejsze przedsięwzięcia – mówi agencji Newseria Biznes Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.

Zobacz także: Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom. Sprawdź, co szykuje

Reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny to pięć filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, według którego na inwestycje przeznaczonych ma zostać prawie 1 bln zł, z czego połowa ze środków unijnych. Szczegóły planu z tzw. „Konstytucją dla biznesu” mają być przedstawione jesienią.

– Polskę i cały świat czeka wielkie wyzwanie gospodarcze, ponieważ mamy wiele szybko zachodzących zmian technologicznych. Można przez moment się zapomnieć i nagle tracimy biznes. W związku z tym musimy, jako administracja publiczna, utrzymywać ogromną czujność i być w kontakcie z przedsiębiorcami, żeby wiedzieć, w jaki sposób im pomagać – mówi wicepremier.

Rząd stawia przede wszystkim na nowoczesny przemysł, dlatego na wsparcie mogą przede wszystkim liczyć produkty i usługi, które należą do najbardziej perspektywicznych dziedzin.

Czytaj również: Morawiecki o emeryturach: Obniżony wiek i dłuższy staż pracy

Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu podkreśla polska gospodarka i polscy przedsiębiorcy – wspierani właściwą polityką – rządu mają  realną szansę na sukces.

– Okazuje się, że mamy potencjał w takich branżach jak robotyka, przemysł kosmiczny i inne, w których liczy się kapitał intelektualny, a nie aktywa trwałe. To jest okres roku, dwóch, trzech, czterech lat, kiedy odpowiednio stawiając priorytety w polityce wsparcia państwa, możemy być liderami w wielu ciekawych dziedzinach – uważa Marcin Chludziński.

Postuluje, by przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne projekty nagradzać premią podatkową, czyli ulgami w podatkach, co będzie zachęcało do zaangażowania w zaawansowane technologicznie obszary.

Może Cię zainteresować: Morawiecki: Z długów będziemy wychodzić przez 20 lat [AUDYT PO-PSL]

Jeśli polscy przedsiębiorcy zyskają motywację i środki do przeprowadzania innowacyjnych projektów, to Polska ma szansę z kraju wykonawcy stać się krajem pomysłodawcą, a to oznacza nie tylko markę, lecz także wyższe marże. – Polska jest w takim unikalnym miejscu, że może wskoczyć na tę falę, która wzbiera – mówi  Marcin Chludziński.  

Źródło: Newseria, oprac. MK

Źródło: NEWSERIA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: