SuperBiz wiadomości Mateusz Morawiecki debiutuje w poczwórnej roli

Mateusz Morawiecki debiutuje w poczwórnej roli

29.09.2016, godz. 12:41
Beata Szydło i Mateusz Morawiecki
foto: EAST NEWS

Minister finansów, minister rozwoju, wicepremier i szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, czyli Mateusz Morawiecki, wystąpił na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło. Wcześniej otrzymał nominację od prezydenta na szefa resortu finansów, gdzie zastąpił Pawła Szałamachę. - Stawiamy na gospodarkę. Gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier.

- Plan Odpowiedzialnego Rozwoju będzie miał zielone światło. Plan jest gotowy, opracowany i wszystkie resorty gospodarcze będą go wdrażać - zapowiedziała na konferencji prasowej premier Beaty Szydło. Wspólnie z szefową rządu pojawił się wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który od dziś pełni również funkcję ministra finansów.

Zobacz też: Kim jest nowy minister finansów Mateusz Morawiecki?

Szydło przyznała, że potrzebny jest silny ośrodek w rządzie, który będzie nadzorował pracę gospodarczych resortów i tym będzie zajmował się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, na czele którego również stanął Morawiecki. - Dziś będzie podpisanie rozporządzenie ws. powołania KERM, a jutro pierwsze posiedzenie - dodała szefowa gabinetu.

- Morawiecki wziął na siebie ogromną odpowiedzialność. Będzie to wymagało dużo pracy i determinacji - przyznała Szydło.

Wicepremier stwierdził, że jego misja jest "wypełnieniem przedwyborczych obietnic i założeń programu PiS". - Chciałbym złożyć ogromne podziękowania dla ministra Szałamachy, który znakomicie prowadził ten resort przez 10 miesięcy - oświadczył Morawiecki.

- Chcę rzeczywiście doprowadzić do jak najlepszej koordynacji w ramach całej polityki gospodarczej, tak rozumiem tę misję. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ogromna odpowiedzialność i tak w ramach tej koordynacji polityki gospodarczej, rozwojowej, przyspieszenia polityki inwestycyjnej chciałbym też zadeklarować stabilność finansów publicznych; stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - powiedział Morawiecki.

Nowy minister finansów zdradził, że na koniec roku planuje zmiany w systemie emerytalnym, na którym jednak musi znaleźć dodatkowe źródła finansowania. Dodał też, że deficyt budżetu nie przekroczy 3 proc. PKB.

Z kolei premier Szydła pytana przez dziennikarzy o przyszłość odwołanego ministra Szałamachy, przyznała, że otrzymał on kilka nowych propozycji pracy i w przyszłym tygodniu zamierza się z nim spotkać.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: