SuperBiz wiadomości Morawiecki dostanie pieniądze na swój plan z Brukseli

Morawiecki dostanie pieniądze na swój plan z Brukseli

11.10.2016, godz. 11:11
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: EAST NEWS

W ramach tzw. Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) do Polski trafi 7,15 mld zł, które sfinansują 9 inwestycji. Zastrzyk pieniędzy z Brukseli to dobra wiadomość dla Ministerstwa Rozwoju dla którego wzrost udziału inwestycji w polskim PKB to jeden z głównych celów tzw. planu Morawieckiego.

O planach Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". - EBI będzie finansować dziewięć inwestycji z Polski wartych 7,15 mld zł. Umowy kredytowe z bankiem zawarło też 2,7 tys. mniejszych firm - czytamy w dzienniku.

Sprawdź też: Mateusz Morawiecki debiutuje w poczwórnej roli

Jest to kluczowy element dużego planu Jean-Claude Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Pieniądze z Brukseli mają trafić do czterech firm prywatnych, dwóch państwowych oraz do trzech samorządów. Dzięki kredytom na sumę 3 mld zł, zrealizowane mają być inwestycje w wysokości 7,15 mld zł.

- Pod względem wartości finansowania innowacyjnych projektów w ramach EFIS plasujemy się na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Z kolei z punktu widzenia liczby zatwierdzonych przez EBI przedsięwzięć Polska jest na czwartej pozycji - podaje "Rz".

Pieniądze trafią m.in. do Tauronu, Mlekovity, Przewozów Regionalnych oraz mLeasing. EBI jest w trakcie oceny 11 rządowych projektów na sumę 24 mld zł. W kolejce czekają państwowe spółki m.in. PGE, PKP, Lotosu i Azotów.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: