SuperBiz wiadomości Morawiecki: Pieniądze z OFE trafią do Polaków

Morawiecki: Pieniądze z OFE trafią do Polaków

25.11.2016, godz. 12:23
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Większość pozostałych środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE), wicepremier Mateusz Morawiecki chciałby przekazać Polakom na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Wicepremier powiedział w programie trzecim Polskiego Radia, że to najbardziej prawdopodobne rozwiązanie w sprawie OFE.

- Na obecnym analitycznym etapie pojawia się wiele różnych propozycji. W pierwszym kwartale 2017 roku przyjdzie czas na konkretne propozycje legislacyjne. Najbardziej prawdopodobne rozwiązanie i jestem przekonany, że tak się stanie, to moje pierwotne propozycje, zakładające, że środki znajdujące się obecnie w akcjach będą przekazane obywatelom, sprywatyzowane. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, więc mamy jeszcze czas - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w programie trzecim Polskiego Radia.

Zobacz również: Kwota wolna od podatku. Zyska tylko 3 miliony Polaków

Przed tygodniem Morawiecki mówił, że rząd w sprawie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych trzyma się wcześniejszych ustaleń, przedstawionych po raz pierwszy w lipcu. Wówczas polityk przekonywał, że reszta środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych miałaby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zostać zapisana na indywidualnych kontach w ZUS.

Plan ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

 

Źródło: Program 3 PR/IAR

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: