SuperBiz wiadomości Morawiecki: Polska nie powinna wchodzić teraz do strefy euro

Morawiecki: Polska nie powinna wchodzić teraz do strefy euro

14.10.2016, godz. 14:31
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: EAST NEWS

Polska nie powinna na tym etapie konwegencji wchodzić do strefy euro. Jeśli wszytsko pójdzie fantastycznie, może nastąpi to w ciągu najbliższych pięciu–dziesięciu lat – powiedział w piątek podczas konferencji NBP wicepremier Mateusz Morawiecki.

– Na tym poziomie konwergencji, w kontekście optymalnej strefy monetarnej (...) prawdopodobnie lepiej dla nas byłoby nie wchodzić do strefy euro – mówił wicepremier. – Być może, jeśli wszystko pójdzie fantastycznie, w ciągu pięciu-dziesięciu lat. Wciąż jesteśmy do tego zobligowani i to rozumiemy. Ale brak konwergencji wskazuje na ogromne ryzyka w kontekście tzw. optymalnej strefy monetarnej.

Sprawdż także: Czy Polsce z euro po drodze

Jak dodał, wielu ekonomistów, wbrew temu co mówiło sie jeszcze kilka lat temu twierdzi, że strefa euro nie jest obecnie optymalną strefą monetarną – stanowi nie rozwiązanie lecz część problemu.

Morawiecki podkreślił także, że znajdujemy się w epoce "wielkich nierównowag" i aby dojść do równowagi, kraje Europy Środkowej muszą stanowić część rozwiąznia, a nie część problemu.

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: