SuperBiz wiadomości Takie inwestycje planuje rząd. Morawiecki ujawnił plany

Takie inwestycje planuje rząd. Morawiecki ujawnił plany

01.07.2017, godz. 13:49
Kongres PiS w miejscowości Przysucha
Kongres PiS w miejscowości Przysucha - wicepremier Mateusz Morawiecki foto: Twitter PiS

Budowa kolei szybkiej prędkości, co najmniej 8 nowych mostów, drogi Via Carpathia i 5 tys. zintegrowanych, bezkolizyjnych ścieżek rowerowych, a także 100 megabitów na 100-lecie polskiej niepodległości i darmowe lektury szkolne już od 1 września br. – to inwestycje, które zapowiedział na najbliższą przyszłość wicepremier oraz wiceminister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, w trakcie Kongresu PiS w Przysusze.

– Potrzebujemy więcej oszczędności, żeby przekładały się na inwestycje – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, owe oszczędności mają zostać pozyskane poprzez odchudzenie administracji publicznej, o czym PiS pisze w swoim programie kilkanaście razy. Dodatkowe środki mają być pozyskiwane także w ramach programu uszczelniania systemu podatkowego.
– Zaczęliśmy już wygrywać walkę z mafiami vat-owskim – pokreślił Morawiecki.

Kolej szybkiej prędkości
Jakie inwestycje planuje partia rządząca w najbliższym czasie? Zdecydowana większość dotyczy infrastruktury.
– Rozważamy budowę kolei szybkiej prędkości. (...) Pomogłyby one w skomunikowaniu wielu bardzo dużych aglomeracji – powiedział wicepremier.
Podkreślił, że Polscy studenci, którzy zaprojektowali koleje próżniowe, wygrali konkurs Hyperloop. Wyraził nadzieję, że może po tych szlakach, które zostaną teraz wytoczone dla kolei dużych prędkości, będą kiedyś jeździć koleje próżniowe.

Sprawdź także: Kaczyński o środkach unijnych i odszkodowaniu za zniszczenia wojenne

Nowe mosty, drogi i ścieżki rowerowe
Morawiecki zapowiedział także, że będą środki na budowę w nowych mostów.
– Jest co najmniej 8–9 mostów, których bardzo brakuje m.in. między Górą Kalwarią a Dęblinem, Kazimierzem Dolnym a Janowcem czy na Warcie między Koninem a Kołem. (...) Na pewno wybudujemy w najbliższe 6 lat więcej mostów, niż jest to w planie – powiedział Morawiecki.
Wicepremier Morawiecki zobowiązał się także do budowy drogi Via Carpathia.
– Odkryjemy nowy Szlak Bursztynowy dla Polski Wschodniej. Budowa tej drogi to zwiększone szanse dla przedsiębiorców i ludzi, który żyją i pracują na ziemiach Polski Wschodniej – powiedział Morawiecki.
Zapowiedział też budowę 5 tysięcy zintegrowanych, bezkolizyjnych ścieżek dla rowerów.

Czytaj też: Kaczyński podczas Kongresu PiS: trzeba pomóc emerytom

Darmowe lektury i szybki Internet w szkołach
Jednym z priorytetów rządu w drugiej części kadencji będzie także zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce możliwości bezpłatnego dostępu do szybkiego Internetu – w ramach programu 100 megabitów na 100-lecie niepodległości.
Innym udogodnieniem dla uczniów szkół ma być również pojawienie się darmowych lektur w książkach elektronicznych i książkach do słuchania już od 1 września 2017 r.
– Andrzej Frycz-Modrzewski byłby dumny z tego projektu. Właśnie w ten sposób chcemy zadbać o dobre młodzieży chowanie – powiedział Morawiecki.
Jak dodał, dla młodych ludzi mamy także płacę minimalną, minimalną stawkę godzinową, a dla tych bardziej przedsiębiorczych pracujemy nad Konstytucją dla Biznesu.

Źródło: Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: