SuperBiz wiadomości Morawiecki uszczelni kolejny podatek? Z VAT chce pobrać aż 30 mld zł w 2018 roku

Morawiecki uszczelni kolejny podatek? Z VAT chce pobrać aż 30 mld zł w 2018 roku

18.05.2017, godz. 11:32
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: AP

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki złożył potężną deklarację. Zapowiedział, że w przyszłym roku uszczelnienie podatku VAT "musi dać dwadzieścia kilka, trzydzieści miliardów złotych". Polityk PiS i członek rządu Beaty Szydło chce się też zabrać za zwiększenie poboru podatku CiT.

Uszczelnianie podatku VAT i CiT
Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że po pierwszym roku rządów PiS system podatkowy został uszczelniony o kilka miliardów złotych, w szczególności dzięki uszczelnieniu podatku VAT. - W drugim, 2017 r., myślę, że będzie to kilkanaście miliardów. W trzecim musi to być dwadzieścia kilka, trzydzieści miliardów z samego VAT-u - powiedział podczas środowej konferencji "Na drodze zrównoważonego rozwoju", zorganizowanej przez portal wGospodarce.pl wraz z Polskim Funduszem Rozwoju.

Zobacz również: [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]. Zobacz, jaki majątek ma wicepremier Morawiecki

- Nie liczę CIT-u, akcyzy i PIT-u, czyli pozostałych podatków - zastrzegł wicepremier. Zauważył, że "zwłaszcza w przypadku CIT-u widać, że coś jest nie tak, skoro osiem lat temu CIT do budżetu wpływał w wysokości 33 miliardów, a dzisiaj, kiedy obroty firm wzrosły o 100 proc., a zyski firm o 70 proc., podatek CIT spadł o 15 proc.". - To są te wszystkie schematy podatkowe, to są te raje podatkowe (...), które pomagają uniknąć płacenia podatków w Polsce - wskazał.

- W planach resortu finansów jest kilkanaście nowych akcji i ustaw, które mają za zadanie uszczelnienie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - powiedział Mateusz Morawiecki. Wicepremier zaznaczył, że "walka z rajami podatkowymi jest jedną wielką batalią o wyższy CIT".

Morawiecki podkreślił, że dochody z CIT wzrosły, niemniej pozycja tego podatku w budżecie jest dużo mniejsza niż VAT. Wskazał, że jeden procent z CIT daje 300 mln zł, a jeden procent z VAT prawie 1,5 mld zł.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki: Będziemy rządzić do 2031 roku

Według danych Ministerstwa Finansów po marcu dochody z CIT zanotowały wzrost o 15,2 proc. (ok. 1,3 mld zł) w porównaniu z zeszłym rokiem. W budżecie na ten rok zaplanowano dochody z CIT w wysokości 29 mld 817 mln zł, a po marcu do kasy państwa wpłynęło 9 mld 770 mln 294 tys. zł. W przypadku dochodów z VAT po marcu zanotowano 40 proc. wzrost (tj. ok. 12,2 mld zł). Wyniosły one 42 mld 397 mln 565 tys. zł wobec 143 mld 483 mln zaplanowanych - wylicza "Business Insider Polska".

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: