SuperBiz wiadomości Morawiecki: Z długów będziemy wychodzić przez 20 lat [AUDYT PO-PSL]

Morawiecki: Z długów będziemy wychodzić przez 20 lat [AUDYT PO-PSL]

11.05.2016, godz. 11:23
Mateusz Morawiecki z Beatą Szydło
Mateusz Morawiecki z Beatą Szydło foto: EAST NEWS

- Łączny dług zagraniczny Polski to 2 bln zł brutto. To pułapka z której będziemy wychodzić przez 20 lat. I żeby się tylko udało - stwierdził wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w sejmie. Zdaniem polityka PiS to efekt polityki ostatnich 25 lat, ale "w ciągu ostatnich 8 nastąpiło ogromne przyspieszenie".

- W sumie jesteśmy już zadłużeni zagranicą na 120 proc. PKB - alarmował z sejmowej mównicy wicepremier Morawiecki. Minister dodał też, że
65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych.

Zobacz również: Audyt minister finansów: Za PO-PSL spadek dochodów podatkowych o 3,2 proc. PKB

- Rozwijaliśmy się w ciągu ostatnich 8 lat w oparciu nie o zasługi, tylko o długi - przekonywał szef resortu rozwoju. W czasie przemówienia Morawiecki wyjaśnił, że w czasie ostatnich rządów PO-PSL za granicę wyjechało 2 do 3 mln Polaków. - Naszym "towarem eksportowym" byli Polacy - zaznaczył minister.

Morawiecki powiedział również, że fundusze europejskie trzeba inwestować, a nie wydawać. - Tylko 1/3 polskiego eksportu to produkcja krajowych firm, a reszta to towary i usługi firm zagranicznych - wyjaśnił.

Czytaj koniecznie: Audyt PO-PSL: Prezesi spółek skarbu państwa mogli zarabiać nawet 1,5 mln zł

Poprzednikom dostało się również od ministra rozwoju w zakresie innowacyjności. Zdaniem Morawieckiego "jesteśmy w ogonie innowacyjności". - Zmieniamy model rozwoju. Wszyscy obywatele muszą czerpać z niego korzyści - wyjaśnił minister. Wyjaśnił, że na "na braki odpowiadamy Planem Odpowiedzialnego Rozwoju".

- My dzisiaj kończymy z bylejakością. Kończymy z polityką nicnierobienia - podsumował swoje wystąpienie wicepremier Morawiecki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: