SuperBiz wiadomości Możesz uzyskać 425 zł zwrotu za kartę pojazdu sprzed 10 lat!

Możesz uzyskać 425 zł zwrotu za kartę pojazdu sprzed 10 lat!

03.03.2016, godz. 13:36
rejestracja samochodu, karta pojazdu, dokumenty
Karta pojazdu foto: Super Express

Jeśli zarejestrowałeś samochód w dniach 23 lutego-14 kwietnia 2006 r., możesz wciąż liczyć na zwrot poniesionych kosztów (w związku z wydaniem karty pojazdu) w wysokości 425 zł. Musisz jednak się spieszyć – na złożenie wniosku w tej sprawie masz jeszcze tylko półtora miesiąca!

Posiadanie karty pojazdu jest obowiązkowe od 1999 r. Dokumentu, który zawiera całą historię auta czy motocykla i jest wymagany przy rejestracji maszyny, nie musimy wozić ze sobą, ale musimy go trzymać w bezpiecznym miejscu w domu. Do 2006 r. za jego wydanie trzeba jednak było słono zapłacić – aż 500 zł!

ZOBACZ TEŻ: Autostrada tańsza na kartę

Kwotę tę zmiażdżyły jednak polski Trybunał Konstytucyjny oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Organy uznały, że pobieranie 500 zł na kartę pojazdu jest niezgodne zarówno za przepisami UE, jaki i polska Konstytucją. Stwierdzono, że za dokument powinien kosztować 75 zł, a kierowcom, którzy wydali więcej, należy się zwrot.

ZOBACZ TEŻ: Ważny dzień dla kierowców, emerytów i klientów poczty. Zobacz, co się zmieni

Większość z nich już zgłosiła się po pieniądze, ale jeśli ktoś nie zrobił tego do tej pory, ma jeszcze szansę. Dotyczy to osób, które rejestrowały pojazd w 2006 r., w dniach 23 lutego-14 kwietnia. Aby odzyskać pieniądze, należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem do organu, który wydał kartę pojazdu wraz z dokumentem potwierdzającym poniesienie kosztu. Czas na to jest tylko do 14 kwietnia – później sprawa ulegnie przedawnieniu i na 425 zł nie będzie już można liczyć.

Źródła: polskatimes.pl, tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: