SuperBiz wiadomości Mundurowi walczą o podwyżki

Mundurowi walczą o podwyżki

22.07.2015, godz. 15:39
Policja
foto: EAST NEWS

Policjanci, strażacy, służba celna i więzienna zapowiadają dwugodzinną pikietę w stolicy. Domagają się m.in. podwyżek pensji i prawa do trzymiesięcznych pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Czy faktycznie mają tak źle?

Policjanci, strażacy, służba celna i więzienna zapowiadają dwugodzinną pikietę w stolicy. W czwartek o godz. 11 kilka tysięcy funkcjonariuszy zamierza rozpocząć pikietę przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Mundurowi domagają się m.in.  podwyżek płac, stałej corocznej waloryzacji, prawa do 90-dniowych pełnopłatnych zwolnień lekarskich (teraz chorzy mundurowi, tak jak przedstawiciele innych grup zawodowych, na L4 otrzymuja tylko 80 proc. pensji), włączenia Służby Celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego służb mundurowych.

Czy faktycznie mundurowi mają na co narzekać? Dla przykładu podajemy płace w policji. Stażysta w policji zarabia 1,608 zł netto (na rękę). Do tego ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Z kolei szeregowy policjant otrzymuje 2,437 zł netto, kontroler ruchu drogowego 3,151 zł netto, detektyw/asystent 3,385 zł netto, kierownik referatu 4,065 zł netto, komendant powiatowy 6,802 zł netto, komendant wojewódzki: 8,807 zł netto, zastępca komendanta głównego 12,474 zł netto i na samym szczycie zarobkowej piramidy jest komendant główny z pensją 14,281 zł netto.

Zobacz także: Strażacy w końcu dostaną wyższe dodatki do pensji. 8,3 mln zł do podziału rocznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: