SuperBiz wiadomości Na co Polacy wydają 500 plus?

Na co Polacy wydają 500 plus?

17.01.2017, godz. 13:00
Na co rodzice wydają najchętniej pieniądze z 500 plus?
foto: SHUTTERSTOCK

Połowa beneficjentów programu 500 plus, korzystających z internetu, przeznaczyła dodatkowe wpływy na zakup nowych, niezbędnych rzeczy dla dziecka, takich jak ubrania czy książki. Na drugim miejscu znalazło się bieżące utrzymanie rodziny (31 proc.). Tylko 7 proc. Polaków planuje przeznaczyć świadczenie 500 plus na inwestycje w obligacje Skarbu Państwa – wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

– Jak pokazały analizy PWC, Polska jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem wysokości świadczeń dla rodzin – jeśli poziom wsparcia zestawimy z wysokością średniego wynagrodzenia w danym kraju. Byłoby dobrze, gdyby Polacy zdecydowali się wykorzystać to wsparcie nie tylko na bieżące potrzeby, ale także do zbudowania tzw. poduszki finansowej, czyli zabezpieczenia na wypadek np. nagłego pogorszenia się ich sytuacji finansowej – podkreślał cytowany w komunikacie Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org. – Wysokość zgromadzonych środków powinna odpowiadać sumie kilkumiesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. Dziś Polacy wydają 0,71 proc. więcej niż zarabiają – dodał ekspert.

Sprawdź także: Rodziny nie marnują pieniędzy z 500 plus

Na co idą pieniądze z 500 plus?
Badania Kapitalni.org pokazują, że połowa Polaków korzystających z internetu przeznaczyła dodatkowe wpływy na zakup nowych, niezbędnych rzeczy dla dziecka, takich jak: ubrania czy książki. Na drugim miejscu znalazło się bieżące utrzymanie rodziny (31 proc.). Mężczyźni częściej twierdzili, że wykorzystali świadczenia na kupno nowych rzeczy dla dziecka i spłatę długów (10 proc. panów wobec 7 proc. pań), natomiast kobiety z większą częstotliwością deklarowały wydatki na zakup zabawek (14 proc. kobiet wobec 10 proc. mężczyzn) oraz bieżące wydatki (36 proc. pań wobec 25 proc. panów).

Beneficjenci wolą wydawać, niż oszczędzać
Z badań wynika ponadto, że Polacy nie są za bardzo zainteresowani rodzinnymi Obligacjami Skarbowymi, oferowanymi przez resort finansów. W najbliższej przyszłości z propozycji Ministerstwa Finansów zamierza skorzystać mniej niż 10 proc. uprawnionych.
– Z badań przeprowadzonych wśród osób, które mogą zainwestować w obligacje skarbowe dla rodzin wynika, że ofertą zainteresowanych jest jedynie 7 proc. badanych. Blisko 20 proc. ankietowanych nie ma jeszcze zdania na ten temat. Pozostali nie planują zakupu. To pokazuje, że mimo większych wpływów Polacy nadal w małym stopniu myślą o przyszłości finansowej w sposób długoterminowy – mówi Tomasz Jaroszek.

Czytaj też: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus”

Rodzinne Obligacje Skarbowe oferowane przez resort finansów są przeznaczone wyłącznie dla beneficjentów programu. W ofercie ministerstwa znajdują się dwa rodzaje obligacji – sześcioletnie, których roczne oprocentowanie w pierwszym, 12-miesięcznym okresie odsetkowym jest równe 2,80 proc. w skali roku oraz dwunastoletnie, z oprocentowaniem wynoszącym 3,20 proc. rocznie. W porównaniu do zwykłych 10-letnich i 4-letnich obligacji skarbowych to więcej o 0,5 pkt proc.
Program „Rodzina 500 plus" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r., przyznając 2,7 mln rodzin prawo do otrzymywania 500 zł na dziecko. Każdego miesiąca z tytułu świadczenia do gospodarstw domowych trafia dzięki temu około 2 mld zł.

Źródło: Kapitalni.org

tagi: 500 plus
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: