SuperBiz wiadomości Na co uważać przy braniu kredytu hipotecznego

Na co uważać przy braniu kredytu hipotecznego

17.04.2010, godz. 02:00
Pieniądze
foto: Brak agencji
Radzi Paweł Majtkowski, główny analityk firmy FINAMO

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź dokładnie całkowity koszt kredytu hipotecznego. Liczy się bowiem nie tylko wysokość oprocentowania, ale również marża, którą nalicza sobie bank. Pamiętaj, że powinna być ona jak najmniejsza.

Skrupulatnie podlicz tzw. opłaty dodatkowe. Zdarza się, że przy zaciąganiu kredytu bank może zażądać od ciebie np. ubezpieczenia na życie, od nieszczęśliwych wypadków lub od utraty pracy. Może cię również obciążyć kosztami wyceny nieruchomości albo pobierać wyższą marżę aż do czasu wpisania zabezpieczenia bankowego nieruchomości do księgi wieczystej - wszystko to sprawia, że koszt twojego kredytu hipotecznego staje się dużo wyższy niż myślałeś.

Bądź czujny i uważaj na promocje. Nierzadko atrakcyjne i niskie oprocentowanie, którym w folderach chwali się bank, obowiązuje zaledwie przez jeden rok, a nie przez cały okres spłaty kredytu.

Dokładnie przeczytaj umowę kredytową i inne dokumenty związane z kredytem. Zdarza się, że roi się w nich od nieścisłości oraz tzw. kruczków prawnych. Jeśli czegoś nie rozumiesz, bez obaw pytaj pracownika banku lub doradcę finansowego.

I najważniejsze. Zanim zdecydujesz się na kredyt, porównaj oferty kilkunastu banków.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: