SuperBiz wiadomości Na jaki czas wystarczy nam energii z odnawialnych źródeł?

Na jaki czas wystarczy nam energii z odnawialnych źródeł?

27.05.2016, godz. 12:00
wiatraki
foto: SHUTTERSTOCK

Portugalczycy korzystali wyłącznie z zielonej energii aż przez 4 dni. Niemcom udało się tak pracować jedynie przez jeden dzień. A jak sytuacja wyglądałaby w Polsce, gdyby energia np. elektryczna, pochodziła wyłącznie z odnawialnych źródeł?

Niestety, dobrych informacji nie ma. Nasz kraj nie dałby rady działać wyłącznie na energii odnawialnej nawet przez kilka godzin - i to w dniu wolnym od pracy. My rekord Portugalii będziemy w stanie doścignąć za niemal...40 lat. Zgodnie z prognozami dopiero około 2050 roku świat może produkować nawet całą energię ze źródeł odnawialnych.

Tymczasem Polska musi do 2020 r. osiągnąć cel wyznaczony przez Unię Europejską – energia z OZE na poziomie co najmniej 15 proc. z tego około 19,6 proc. w energii elektrycznej, a w 2050 roku ma być już ponad 30 proc. z OZE w energii elektrycznej.

Zobacz: Braki prądu już w tym roku? Polsce grozi blackout

Na razie udaje się nam utrzymać poziom energii ze źródeł odnawialnych nieco ponad 11 proc. Niestety, nie jest to imponujący wynik. Niemcy osiągają poziom bliski 30 proc. U naszych zachodnich sąsiadów najwięcej energii płynie z wiatraków, a najmniej z elektrowni wodnych. I tym sposobem  15 maja (niedziela) z OZE pokryto aż blisko 90 proc. potrzebnej energii. Wyprodukowano tak  55 GW na 63 GW zużywanych w Niemczech. W związku z tym ceny za anergię przez moment spały do zera!

Jednak mimo świetnego wyniku Niemiec jak na razie to Portugalia okazuje się mistrzem w ekoenergii. Tam aż przez cztery dni korzystano wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Żródło: wysokienapiecie.pl, pb.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: