SuperBiz wiadomości Na świecie najniższe ceny żywności od 2009 r. Głoduje prawie 1 mld ludzi

Na świecie najniższe ceny żywności od 2009 r. Głoduje prawie 1 mld ludzi

05.06.2015, godz. 12:54
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

W maju br. ceny żywności na świecie są najniższe od 2009 r. - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), na którą powołuje się Tvn24bis.pl. Na spadek cen żywności wpływają m.in. zwiększenie produkcji, niska cena ropy i mocna pozycja amerykańskiej waluty.

Spadają ceny takich produktów jak zboże, mięso i mleko, nieznacznie więcej trzeba za to zapłacić za cukier i olej. FAO prognozuje, że produkcja zbóż na świecie będzie rosła. W tym i przyszłym roku wyprodukowane zostanie 2,524 mln ton zboża, choć jeszcze w kwietniu prognozy mówiły o 2,509 mln ton.

ZOBACZ TEŻ: Polacy zadłużają się na potęgę, bo nie starcza im na życie

900 mln głodujących

Mimo że produkcja żywności wzrasta, na świecie głoduje aż 900 mln osób, jak mówił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas Międzynarodowego Forum Rolnego w Mediolanie. Sawicki podkreślał, że są na świecie miejsca, w których wyprodukowana żywność, zanim trafi do konsumenta, jest już zepsuta. W dodatku w krajach rozwiniętych, m.in. wskutek bezmyślnych zakupów, wyrzuca się 30 proc. jedzenia. Według polskiego ministra, gdyby udało się poprawić dwa wspomniane czynniki, żywności starczyłoby dla wszystkich.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: