SuperBiz wiadomości Na wyprawkę szkolną trzeba wydać aż połowę minimalnej pensji

Na wyprawkę szkolną trzeba wydać aż połowę minimalnej pensji

12.08.2015, godz. 14:51
Odbierz pieniądze za podręczniki
Sklepy prześcigają się w promocjach na artykuły szkolne, ale to wciąż duży wydatek foto: Super Express

683 zł – tyle średnio polscy rodzice wydadzą w tym roku na wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. Tak przynajmniej wynika z badań zleconych przez firmę Provident. Oznacza to, że wysłanie dziecka do szkoły kosztuje obecnie aż połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego, które na rękę wynosi ok. 1,3 tys. zł.

Najwięcej na wyprawki wydadzą mieszkańcy wsi. Wiąże się to z tym, że 21 proc. mieszkańców regionów wiejskich ma dzieci w wieku szkolnym. W miastach powyżej 200 tys. mieszkańców dotyczy to 14 proc. mieszkańców, a w skali całego kraju – 19 proc. W 62 proc. przypadków rodzice będą musieli wyłożyć pieniądze na wyprawkę dla jednego dziecka, w 32 proc. - na dwie pociechy. Z kolei rodzice mający troje lub więcej dzieci to 6 proc. badanych.

ZOBACZ TEŻ: Młodzi Polacy zadłużeni na potęgę. Nie płacą za telefon i nie spłacają pożyczek

20 proc. badanych deklaruje, że na wysłanie dziecka do szkoły nie wyda więcej niż 500 zł. 27 proc. Polaków przeznaczy na ten cel 500-700zł, a 23 proc. może sobie pozwolić na wydatek powyżej 700 zł. Aż 30 proc. badanych nie potrafiło dokładnie określić, ile wyda na przybory szkolne. Zdecydowana większość Polaków – 72 proc. - sfinansuje wyprawki ze środków bieżących. Jedna trzecia badanych ma na ten cel odłożone pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: Sejm będzie kosztował podatnika prawie pół miliarda złotych

8 proc. Polaków liczy na pomoc znajomych i rodziny, a 5 proc. będzie musiało wziąć pożyczkę (z czego wśród uboższych osób na pomoc bliskich liczy 14 proc., a pożyczkę weźmie 8 proc. badanych). Jednocześnie rodziny z niższymi dochodami starają się finansować wyprawki z bieżących środków. Tak jest w przypadku 78 proc. osób zarabiających do 2 tys. zł miesięcznie i 66 proc. posiadających dochody wyższe niż 2,5 tys. zł.

Źródło: egospodarka.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: