SuperBiz wiadomości Nadchodzą ciężkie czasy dla banków. Zarabiają mniej niż za granicą [WIDEO]

Nadchodzą ciężkie czasy dla banków. Zarabiają mniej niż za granicą [WIDEO]

16.07.2015, godz. 06:30
Bank
foto: AKPA/ Archiwum

W ubiegłym roku zysk netto sektora bankowego w Polsce wyniósł 16,2 mld zł. Tylko w I kwartale tego roku banki zarobiły na czysto 4 mld zł, ale w skali całego roku spodziewają się gorszych wyników finansowych. Bankowcy narzekają, że zarabiają u nas mniej niż za granicą, a politycy chcą na nich nałożyć podatek bankowy.

– Sektor bankowy nie jest w najlepszej sytuacji. To rok, w którym wszystkie złe wiadomości się kumulują. Zaczęło się od niskich stóp procentowych, mniejszych stawek interchange, doszły wyższe wpłaty na BFG i podatki. To już nie jest ta branża, gdzie osiągało się 15-20 proc. zwrotu z kapitału – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wojciech Sobieraj, prezes zarządu Alior Banku.

Sprawdź koniecznie: Banki zwierają szeregi. PZU przejmuje Alior Bank [WIDEO]

W tym roku i w kolejnych latach wyniki finansowe mogą ulec obniżeniu, dużo będzie jednak zależeć od koniunktury gospodarczej i od ewentualnych podatków nałożonych na sektor.

– Rozumiem nałożenie podatków, jeżeli służą dobremu celowi, jak podatki bankowe w krajach europejskich nakładane na jedne banki, żeby ratować inne. Ukrytą formą podatku, który już został zwiększony w ubiegłym roku i prawdopodobnie to nie koniec, jest składka na BFG – podkreśla prezes Alior Banku.

Od tego roku wpłaty na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wzrosły, w przypadku banków to 1,89 proc. wielkości posiadanych aktywów (przy 1 proc. w 2014 roku).

Źródło: NEWSERIA

Źródło: Newseria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: