SuperBiz wiadomości Najbardziej zadłużona gmina w historii. Chcą ją zlikwidować

Najbardziej zadłużona gmina w historii. Chcą ją zlikwidować

11.08.2017, godz. 12:48
Jeśli bank zbankrutuje, to stracisz pieniądze
Jeśli bank zbankrutuje, to stracisz pieniądze foto: SHUTTERSTOCK

To będzie pierwszy taki przypadek w historii. Gmina Ostrowice w województwie zachodniopomorskim ma zostać zlikwidowana przez zadłużenie, które sięga kwoty 40 mln złotych. Miałaby być włączona do gminy Drawsko Pomorskie, która ma przyjąć pod swoje skrzydła dłużnika.

Najbardziej zadłużona gmina w historii
Z propozycją włączenia gminy Ostrowice do Drawska Pomorskiego wyszedł wojewoda zachodniopomorski. Według niego, nie ma szans na samodzielne istnienie gminy, a jej sytuacja finansowa "nie rokuje".

Zobacz także: GIS: W Polsce wykryto potencjalnie skażone jajka! Może to być nawet 40 tys. sztuk

Dotąd mówiło się o trzech wariantach: podziale terytorialnym Ostrowic między sąsiadujące gminy, pozostawieniu gminy w obecnym kształcie oraz włączeniu do Drawska Pomorskiego. Wygrała ostatnia propozycja. W związku z tym gmina Drawsko przejęłaby infrastrukturę Ostrowic, a szkoły i zakłady opieki społecznej mają funkcjonować bez zmian. Drawsko miałoby przejąć Ostrowice wraz z długami, jednak według wojewody nie miałoby to się odbić na jej budżecie. Pomysł popiera Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przesłało już nawet pismo w tej sprawie. Resort musi teraz czekać na opinie obu gmin, na których wydanie mają 3 miesiące.

Zdania na temat wysokości długu są podzielone. Według zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynosi on 42,5 mln zł. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podała natomiast, że na koniec 2016 roku dług gminy Ostrowice wynosił prawie 38,5 mln zł, a wszystkie zobowiązania dawały kwotę ponad 43,8 mln zł.

Sprawdź również: Gdzie zrobić zakupy 15 sierpnia? Zobacz jak będą otwarte sklepy w długi weekend

Izba Obrachunkowa twierdzi, że jedną z przyczyn złego stanu finansów zadłużonej gminy jest jej położenie – w 100 proc. objęta jest bowiem Programem Natura 2000, co pozbawia ją możliwości generowania własnych dochodów. Izba w swoim sprawozdaniu podała, że „kwota zadłużenia (wraz ze wszystkimi zobowiązaniami) przekracza 411 proc. wykonanych dochodów w 2016 r. z jednoczesnym brakiem perspektywy zwiększenia dochodów własnych gwarantujących spłatę długu".

Polecamy: Pomoc dla frankowiczów nieopodatkowana. Jest projekt rozporządzenia MF

Zobacz: Szokujący pomysł UE! Bank w tarapatach nie wypłaci klientom ich pieniędzy

 

Źródło: gazeta.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: