SuperBiz wiadomości Najbogatsi posłowie. W 10-tce aż siedmiu z PO! Wśród nich Jacek Rostowski [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Najbogatsi posłowie. W 10-tce aż siedmiu z PO! Wśród nich Jacek Rostowski [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

01.06.2015, godz. 16:44
Szukają fuchy dla Rostowskiego
foto: EAST NEWS

W 2014 roku majątek wszystkich parlamentarzystów wyniósł aż 639,3 mln zł! Średnio na jednego polityka przypadło aż 1,4 mln zł – wynika z szacunków serwisu Money.pl. W dziesiątce najzamożniejszych posłów jest 7 przedstawicieli PO i po jednym z PiS, SLD i PSL. Najbogatszy jest Andrzej Gut-Mostowy (36 mln zł), Mirosław Koźlakiewicz (35 mln zł) i były minister finansów Jacek Rostowski (25 mln zł) – cała trójka należy do Platformy.

Od 2011 roku posłowie wzbogacili się o ponad 139 mln zł - wylicza Money.pl. Tylko w ciągu ostatniego roku ich majątek powiększył się o ponad 11 mln zł. Lwia część majątku posłów to nieruchomości, ale też firmy, których niektórzy są właścicielami. W sumie blisko 579 mln zł. Gotówki na kontach w różnych walutach mają stosunkowo niewiele - blisko 61 mln zł. Majątek najbogatszego posła jest 4 tysiące razy większy od najbiedniejszego.

Sprawdź koniecznie: Ile naprawdę zarabiają Polacy? Na Mazowszu aż 5,1 tys. zł, a na Mazurach tylko 3,4 tys. zł

Na czele najzamożniejszych znalazł się Andrzej Gut-Mostowy, restaurator i hotelarz z Zakopanego, który po kilku latach zdetronizował Mirosława Koźlakiewicza, posiadacza ferm i zakładów drobiowych.

Gut Mostowy dorobił się na nieruchomościach i turystyce. Dochody ze spółki Sabała Gut-Mostowy, specjalizującej się w wynajmie lokali i turystyce (jest ona właścicielem luksusowego hotelu Sabała), w ubiegłym roku przekroczyły 2,1 mln zł. Wartość ziemi sięga blisko 30 mln zł, a domu 1,3 mln zł. Bogaty góral jeździ jednak... ponad dwudziestoletnim mercedesem.

Mirosław Koźlakiewicz, choć pochwalił się majątkiem przekraczającym 35 mln zł, to jednak dość sporo zabrakło mu, by utrzymać się na czele stawki. Jego majątek to niemal w całości kurze fermy, pola uprawne, zakłady drobiowe, maszyny, ale też trzy mieszkania. Król drobiu" z Ciechanowa nie ukrywał nigdy swojej słabości do luksusowych aut, tym razem w oświadczeniu nie pochwalił się jednak żadnym samochodem.

Trzeci w stawce najbogatszych parlamentarzystów jest były minister finansów Jan Vincent-Rostowski. Posiada on trzy domy i pięć mieszkań, głównie w Wielkiej Brytanii. Ich wartość sięga w sumie 25 mln zł. Dziesięciu najbogatszych posłów zgromadziło razem ponad 187 mln złotych, czyli prawie jedną trzecią majątku, jaki ujawnili łącznie wszyscy posłowie.

Na dalszych miejscach są kolejno: Marek Niedbała z SLD (21 mln zł), Cezary Kucharski z PO (15 mln zł), Irena Tomaszak-Zesiuk z PO (15 mln zł), Dorota Arciszewska-Mielewiczyk z PiS (13 mln zł), Roman Kosecki z PO (12 mln zł), Krzysztof Borkowski z PSL (11 mln zł) i Leszek Korzeniowski z PO (9 mln zł).

Nawet "najbiedniejsi" posłowie mają oszczędności o których większość Polaków może tylko pomarzyć. Najmniej zamożny (dwa lata wcześniej jego majątek przekraczał 600 tys. zł, a już przed rokiem 13 tys. zł) jest Mariusz Antoni Kamiński z PiS. Poseł zadeklarował majątek wart 9 tys. zł, na który składa się tylko gotówka na koncie - podaje Money.pl.

Zobacz także: Ile zarabiają politycy? Dodatki, służbowe karty i samochody

Bogatsza o jedynie trzy tysiące złotych jest jego partyjna koleżanka Małgorzata Gosiewska, a trzeci na tej liście - Zbigniew Rynasiewicz z PO zadeklarował jedynie działkę za 5 tys. zł, niewielką gotówkę i długi w wysokości 287 tys. zł.

Jak ustalił serwis Money.pl, posłowie w swoich oświadczeniach wskazują często dość zaskakujące części majątku. Znana z wielu kontrowersyjnych wystąpień w Sejmie prof. Krystyna Pawłowicz z PiS wpisała w oświadczenie kolekcję... metali przemysłowych wartości 150 tys. zł. Ciekawie też wygląda ferma norek, wyceniona przez niezależnego posła Andrzeja Piątaka na ponad 2 mln zł i plantacja czarnej porzeczki, oszacowana na ponad 220 tys. zł., należąca do Genowefy Tokarskiej z PSL. Niewielu może jednak równać się z posłem Henrykiem Kmiecikiem z PSL. Pochwalił się on aparatem Microlysis za 25 tys. zł, który likwiduje owłosienie.

Money.pl prześwietlił majątki parlamentarzystów na podstawie oświadczeń majątkowych na dzień 31 grudnia 2014 roku. Złotówki i dewizy przeliczone po kursach NBP z 26 maja tego roku. W oświadczeniach deklarowanych przez polityków są również uwzględnione akcje, obligacje, udziały w firmach oraz inne papiery wartościowe.

Źródło: money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: