SuperBiz wiadomości Najbogatsi władcy świata

Najbogatsi władcy świata

06.01.2017, godz. 13:00
Królowa Elżbieta II
Królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem foto: AFP/East News

Królowa brytyjska, arabscy szejkowie, król Holandii, to jedni z najbogatszych władców na świecie. Zobacz, jakie majątki mają współcześni monarchowie i szejkowie.

Na czele najbogatszych monarchów świata stoi brytyjska królowa Elżbieta II. Majątek tej monarchini szacuje się na 311 mld zł (ok. 60 mld funtów). Wyliczenia nie obejmują tylko majątku prywatnego, który jest dużo skromniejszy. Do rachunku wlicza się wszelkie majątki królewskie m.in. Pałac Buckingham, rezydencja Balmoral w Szkocji, pałac w Sandringham w księstwie Norfolk, zamek Mey, posiadłość w księstwie Lancaster. Oprócz bardzo wartościowych obiektów do majatku królowej Elżbiety II należy dodać stadninę koni z setką koni wyścigowych, cenną kolekcję znaczków, niezwykłą biżuterię, dzieła sztuki i zabytkowe samochody.

Zobacz: Ile zarabia Bartłomiej Misiewicz w Ministerstwie Obrony Narodowej

Przez lata władcą numer dwa na liście najbogatszych władców świata był zmarły w 2015 roku  król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud z majątkiem wartym ponad 200 mld zł. Jego majątek to nie tylko ropa naftowa. Jego fortunę tworzyły pokaźne budowle m.in. pałac w Rijadzie, budowla Abraj Al Bait Towers w centrum Mekki, powstający wówczas drapacz chmur Kingdom Tower w Dżuddzie. Król Arabii Saudyjskiej miał też prywatny jumbo jet z salą bankietową oraz jacht.

Pozycja na podium najbogatszych władców świata należy także do szejka Khalifa Bin Zayed An-Nahyan z Abu Dhabi oraz prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego majątek wylicza się na ponad 150 mld zł. Lwią część jego fortuny stanowi ropa naftowa. Jednak najwięcej pieniędzy przynosi mu największy Państwowy Fundusz Majątkowy w Abu Dhabi.  Khalif Bin Zayed An-Nahyan ma spory wkład w drapacz chmur Burdż Chalifa, który nie bez kozery nosi jego imię.

Zobacz: Poczta Polska podnosi ceny

Przez lata do grupy najbogatszych władców świata zaliczało się także najdłużej urzędującego monarchę świata króla Bhumibol Adulyadej z Tajlandii, który zmarł trzy miesiące temu, więc nie sposób pominąć go w tym zestawieniu. Wartość jego majątku wylicza się na ok. 145 mld zł. W skład jego majątku wchodzą głównie liczne nieruchomości, którymi zarządza i administruje Crown Property Bureau - instytucja państwowa będąca komórką tajlandzkiego ministerstwa finansów. Miał też  udziały w największych tajlandzkich przedsiębiorstwach.

Do grupy najbogatszych władców świata zalicza się także wicepremiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Mohammed bin Rashid Al Maktoum z Dubaju. Majątek tego miłośnika drogich koni wyścigowych warty może być ok. 130 mld zł. Główny filar bogactwa stanowi ogromna stadnina i niemal 70 koni. Władca ten ma udziały w dużych firmach. Stawia tez na nieruchomości. Kupił m.in. luksusowy jacht warty 100 mld dol, hotel Atlantis, zaczął budować park rozrywki.

Zobacz: Wyprzedaże. Lista sklepów

Do grona monarchów – bogaczy zalicza się także króla Wilhelma Aleksandra z Holandii. Choć jego majątek w porównaniu z Elżbietą II tak wielki wcale nie jest (ok. 52 mld zł). W Holandii rodzina królewska jest największym udziałowcem w państwowej spółce paliwowej Royal Dutch Shell Oil wycenianej na ok. 234 mld dolarów.  Na królewski majątek składają się także: luksusowa kolekcja dzieł sztuki, biżuterii i antyków.

Źródło: onet.pl, wikipedia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: