SuperBiz wiadomości Najbogatsze Polki. Dominika i Grażyna Kulczyk prowadzą [RANKING]

Najbogatsze Polki. Dominika i Grażyna Kulczyk prowadzą [RANKING]

28.09.2015, godz. 12:37
KULCZYK GRAZYNA KULCZYK DOMINIKA
KULCZYK GRAZYNA KULCZYK DOMINIKA foto:

Piękne, niezależne i bajecznie bogate. W swoim rękach zgromadziły majątek warty miliardy złotych. Lista dziesięciu najbogatszych Polek - bo o nich mowa, ma nową liderkę. Jest nią Dominika Kulczyk, córka zmarłego miliardera Jana Kulczyka. Na drugim miejscu jest Grażyna Kulczyk, była żona najbogatszego Polaka i matka najbogatszej Polki. Zobacz cały ranking dziesięciu najbardziej zamożnych Polek według tygodnika "Wprost".

1. Dominika Kulczyk

Pozycję lidera przyniosł jej zbieg okoliczności w postaci tragicznej śmierci jej ojca, Jana Kulczyka. Niespodziewane odejście miliardera w lipca tego roku sprawiło, że jego fortuna została podzielona na równo pomiędzy dwójkę jego dorosłych dzieci. 38-letnia Dominika Kulczyk posiada obecnie majątek rzędu 8 mld zł. Jest również wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz prezesem zarządu Polsko Chińskiej Rady Biznesu.

Sprawdź koniecznie: Dominika Kulczyk - piękna strona rodzinnego biznesu Kulczyków [ZDJĘCIA]

2. Grażyna Kulczyk

Do lipca tego roku w rankingu najbogatszych Polek królowała Grażyna Kulczyk z majątkiem 2,7 mld zł, która należy również do pierwszej 10. najzamożniejszych Polaków. Przez lata wraz z mężem Janem przodowała na listach najbogatszych Polaków w naszym kraju. Po ich rozwodzie w 2006 r. zaczęła działać w biznesie już tylko w pojedynkę. Kulczyk jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niemal przez dekadę była żoną Jana Kulczyka, prowadziła w rankingu najbogatszych Polek. Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu pozostaje najcenniejszym składnikiem jej majątku.

3. Barbara Komorowska

Wraz z mężem prowadzi firmę Bakoma, spółkę Komagra, firmę Polskie Młyny oraz Bioagra-Oil. Łącznie małżeństwo zatrudnia prawie 2 tys. osób, a roczne obroty ich przedsiębiorstw przynoszą 1,5 mld zł przychodu. Majątek Komorowskiej wyceniany jest na 1,6 mld zł.

4. Aldona Wejchert

Wiceprezydent i członek wykonawczy w grupie ITI. W marcu 2015 r. należące do Grupy ITI i Grupy Canal+ większościowe udziały w TVN zostały sprzedane amerykańskiemu koncernowi Scripps Networks Interactive za równowartość ok. 2,4 mld zł. To pomnożyło majątek Aldony Wejchert do 1,35 mld zł.

Zobacz także: Grażyna Kulczyk - najbogatsza Polka i była żona Jana Kulczyka [ZDJĘCIA]

5. Katarzyna Frank-Niemczycka

To nie tylko żona Zbigniewa Niemczyckiego - jednego z najbogatszych Polaków, ale również właścicielka luksusowego hotelu Bryza w Juracie i współwłaścicielką spółki Lake View. Szefuje też Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne, które organizuje treningi i zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jej majątek wyceniany jest na 900 mln zł.

6. Solange Olszewska

Obecnie jest prezesem spółki Solaris Bus & Coach S.A., założonej wraz z mężem Krzysztofem Olszewskim. Przychody ze sprzedaży Solaris Bus & Coach w 2011 r. wyniosły w 2011 r. 1,5 mld zł, zysk netto – 69 mln złotych. Solange Olszewska zajęła 20. miejsce wśród najbogatszych Polaków w tegorocznym zestawieniu "Forbesa". Jej biznesy "Wprost" szacuje na 832 mln zł.

7. Anna Podniesińska

To rasowa bizneswoman, która inwestuje w wiele gałęzi gospodarki. Wraz z mężem w latach 90-tych odpowiadała, że przyciąganie zagranicznego kapitału. Następnie były inwestycje w nieruchomości w dużych polskich miastach oraz na Mazurach. Oprócz tego Podniesińska poszukuje i wydobywa ropę, gaz i metale w Polsce i za granicą. Posiada także liczne grunty rolne oraz prowadzi sklepy z odzieżą męską i luksusowym wyposażeniem wnętrz. Jej majątek jest wart 800 mln zł.

Czytaj również: Jan Kulczyk - jak dorobił się majątku zmarły biznesmen

8. Małgorzata Adamkiewicz

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (podobnie jak jej mąż Maciej Adamkiewicz) oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations. Zarządza Grupą Adamed – polską firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną, utworzoną w 1986 r. od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Dziś firma jest liderem na rynku farmaceutycznym, ma 94 patenty oraz eksportuje produkty do 55 krajów. "Wprost" wycenia jej majątek na 750 mln zł.

9. Teresa Mokrysz

Do niej należy holding Mokate, który skupia 9 firm z branży spożywczej. Swoje produkty eksportuje do 65 krajów. Zasiada także w radzie nadzorczej mBanku. W wielkim biznesie znalazla się za sprawą męża Kazimierza, który odziedziczył herbaciany interes po ojcu. Majątek Mokrysz to 570 mln zł.

10. Irena Eris

Właściwie Szołomicka-Orfinger - rocznik 1950, doktor farmacji. Studiowała medycynę w Warszawie, a tytuł doktora broniła na uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Irena Eris jest współzałożycielką (wraz z mężem Henrykiem Orfingerem) Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris Sp. z o.o oraz sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris. Od kilkunastu lat bizneswoman plasuje się w setce najbogatszych Polaków w rankingu tygodnika "Wprost". Jej majątek jest wart 515 mln zł, który zamyka pierwszą dziesiątkę najbogatszych Polek.


Źródło: "Wprost"


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: