SuperBiz wiadomości Najlepszy bank to...

Najlepszy bank to...

21.05.2008, godz. 17:34
Kredyt mieszkaniowy
foto: Brak agencji
Banki szukają sposobu na pozyskanie klienta. Starają się zaprezentować swoje kredyty mieszkaniowe jak najciekawiej.

Możemy więc wybierać wśród kredytów o niewiarygodnie niskich procentach, „lekkich”, bo bez opłat prowizyjnych, „prostych”, bo maksymalnie dostępnych, z przejrzystymi procedurami. Aby dobrze wybrać, nie wystarczy poznanie jednego z prezentowanych na kolorowym plakacie parametrów. Należy zwracać uwagę na szczegóły ofert, pytać o nie podczas rozmowy z doradcą kredytowym. Bardzo atrakcyjne oprocentowanie często dotyczy określonego czasu, np. 6 lub 12 miesięcy, po tym czasie zmienia się ono na warunki standardowe, a więc oparte na marży i stopie referencyjnej.

Na atrakcyjność kredytu wpływa wiele elementów. Warto poświęcić trochę czasu na wybór najlepszego, czyli najbardziej dopasowanego pod kątem indywidualnych potrzeb i możliwości. Należy ubiegać się o kredyt w banku, który w określonej sytuacji klienta jest w stanie udzielić go na najkorzystniejszych warunkach. To oznacza, że każdy musi sam wybrać najlepszy dla siebie bank! Wynika to z faktu, że każdy klient ma inne priorytety, więc do doboru banku należy podchodzić bardzo indywidualnie.

Przy wyborze banku należy zwracać szczególną uwagę na oprocentowanie, warunki wcześniejszej spłaty, przewalutowania, koszty związane z kredytem. Zacząć powinniśmy od zbadania w kilku bankach zdolności kredytowej. Przy tej samej wysokości uzyskiwanych dochodów różne banki są w stanie zaproponować nam inne kwoty kredytu. Wynika to z innych zasad i regulaminów wewnętrznych, jakimi posługują się analitycy kredytowi przy ocenie ryzyka i zdolności kredytowej.

Jeżeli już wybraliśmy bank i poznaliśmy ofertę kredytową, a zazwyczaj sądzimy, że ją znamy po rozmowie z doradcą kredytowym, nie zapomnijmy sprawdzić, czy te same informacje znajdują się w umowie kredytowej. Należy zwrócić uwagę na zapisy, które dotyczą najistotniejszych z naszego punktu widzenia kwestii, często są to warunki wcześniejszej spłaty. Może okazać się np. że wcześniejsza spłata faktycznie nic nie kosztuje, ale wynika to z tabeli opłat i prowizji banku, a nie z samej treści umowy. Jeżeli w umowie pojawia się odniesienie do tabeli opłat i prowizji, to należy się liczyć z tym, że może ona ulec zmianie.

Coraz częściej banki chętne są negocjować z klientem niestandardowe warunki kredytowania. Jeżeli udało nam się ustalić jakieś ważne udogodnienia, to też zadbajmy o to, by znalazły się one w umowie.

Aby dobrać kredyt budowlano-hipoteczny adekwatnie do sytuacji wnioskodawcy oraz ze względu na liczbę dokumentów załączanych do wniosku o udzielenie kredytu, warto skorzystać z profesjonalnych konsultacji u doradcy kredytowego, a tym samym z usług dobrej firmy pośredniczącej w zawieraniu umów z bankami. Firmy zajmujące się doradztwem kredytowym są w stanie wiarygodnie i satysfakcjonująco poprowadzić sprawę, proponując przy tym ciekawe, często specjalnie dla swoich klientów wynegocjowane w bankach, oferty kredytowe.

autor: Ilona Budziłek - ekspert Murator KREDYT zobacz inne artykuły tego autora
Beata Piwoska - ekspert Murator KREDYT zobacz inne artykuły tego autora
Aleksandra Miedzińska - doradca Murator KREDYT zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: