SuperBiz wiadomości To najlepszy moment na szukanie pracy

To najlepszy moment na szukanie pracy

17.03.2017, godz. 12:57
REKRUTACJA.
foto: SHUTTERSTOCK

Aż 91 proc. przedsiębiorców nie zamierza zwalniać pracowników w II kw. 2017 r. Świadczy to o tym, że utrzymają oni dotychczasową liczbę etatów lub planują wzrost zatrudnienia. Tak optymistyczne nastroje nie panowały wśród firm od 6,5 roku – wynika z badania Manpower. To najlepszy moment na szukanie nowej pracy.

Według danych Monpower, zdecydowana większość firm nie zamierza wprowadzać żadnych zmian personalnych, 18 proc. deklaruje, że będzie zatrudniać nowych pracowników, zaś jedynie 5 proc. myśli o redukcji etatów.
Pozytywne tendencje są widoczne we wszystkich regionach Polski i w zdecydowanej większości branż poddanych badaniu (8 na 10). Najwięcej nowych miejsc pracy powstanie w produkcji przemysłowej. Ponad 30 proc. w tym sektorze planuje zatrudniać nowych pracowników.

Sprawdź także: Masz dosyć swojej branży? Sprawdź, jak zmienić ścieżkę kariery

Autorzy raportu podkreślają, że to dobry czas na szukanie nowej pracy.
– Prognoza dla rynku pracy w nadchodzących trzech miesiącach zapowiada optymistyczny czas dla kandydatów, którzy tak dobrych możliwości znajdowania zatrudnienia nie mieli od ponad sześciu lat – komentuje cytowana w komunikacie Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
Jak dodaje, rynek pracownika rodzi kolejne wyzwania dla pracodawców, który mogą mieć problem z pozyskiwaniem nowych talentów. Ich niedobór, już teraz coraz istotniej wpływa na pozycję firm.

Czytaj też: Polskie bezrobocie rekordowo niskie. Eurostat: wynosi 5,4 proc.!

Przypomnijmy, że według danych Eurostatu, w styczniu bieżącego roku bezrobocie w Polsce wyniosło zaledwie 5,4 proc. To rekordowo niski wynik – bezrobocie spadło o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z zeszłym miesiącem. Liczba osób, które nie są nigdzie zatrudnione, spadła w ciągu zaledwie miesiąca, od grudnia do stycznia, o 19 tys. i teraz wynosi 930 tys. osób. W krajach strefy euro odsetek ten wynosi 9,6 proc., a średnia unijna ogółem to 8,1 proc.
Optymizmem napawają również najnowsze prognozy NBP, według których na koniec 2018 r. stopa bezrobocia ma spaść do poziomu 4,9 proc., zaś rok później do 4,6 proc.

Źródła: Manpower, gazeta.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: