SuperBiz wiadomości Najniższa emerytura w Polsce to... 4 grosze! ZUS ostrzega: Takich emerytur będzie więcej

Najniższa emerytura w Polsce to... 4 grosze! ZUS ostrzega: Takich emerytur będzie więcej

06.02.2017, godz. 13:38
Emeryci toną w długach
foto: SHUTTERSTOCK

Wakacje pod palmami na starość? Całkiem odmienną wizję emerytury rysuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Obecnie najniższe wypłacane świadczenie emerytalne to jedynie 4 grosze! Jak przekonuje szefowa ZUS Gertruda Uścińska, takie emerytury będą coraz częstsze, jeżeli nie zostanie zmienione prawo.

- Nawet symboliczna składka zapłacona za jeden miesiąc ubezpieczenia jest podstawą do wypłacenia emerytury. Zdarzają się więc skrajne przypadki kilkuzłotowych czy nawet kilkugroszowych świadczeń. Czy mamy w takich przypadkach do czynienia z emeryturą, czyli świadczeniem mającym zastąpić utracone dochody w związku z zaprzestaniem aktywności zawodowej? Trudno nazywać takie świadczenia emeryturą - wyjaśnia prezes ZUS w rozmowie z biznes.onet.pl.

Zobacz także: ZUS będzie bardziej pobłażliwy dla emerytów?

I dodaje, że "jeżeli prawo się nie zmieni, tego typu świadczenia będą przyznawane coraz częściej".

Uścińska proponuje, aby emerytury były wypłacane po spełnieniu minimum 15 lat stażu pracy. - Przyszli emeryci mieliby bowiem pewność, że odprowadzając składki przez 15 lat, mogą liczyć na świadczenia, które przynajmniej w minimalnym stopniu zastąpią im utracone dochody. Pojawiły się oczywiście głosy, że okres składkowy upoważniający do otrzymania świadczenia powinien być krótszy, np. pięcioletni. To też jakieś rozwiązanie - podkreśla.

Sprawdź koniecznie: Emeryci nie tacy biedni? ZUS: Średnia emerytura to prawie 2,2 tys. zł [SONDA]

Problem będzie z osobami, które nie przepracują 15 lat i nie nabędą praw do emerytury. Okazałoby się, że na starość nie otrzymywaliby żadnych, nawet niskich świadczeń. Uścińska przypomina, że już dziś liczba osób otrzymujących emerytury w kwocie niższej niż tzw. emerytura minimalna rzeczywiście systematycznie rośnie i jest to bardzo niepokojące. Wynika to jednak z braku kryterium stażu.

W razie przyjęcia takiego rozwiązania część z tych osób nabyłoby gwarantowane świadczenie wyższe, a część otrzymałaby zwrot zwaloryzowanych składek w postaci wypłaty jednorazowej lub w kilku ratach.

Czytaj też: Waloryzacja 2017. Na jakich zasadach zwaloryzują renty i emerytury

Prezes ZUS przekonuje, że kwestia przechodzenia na emeryturę to zwykła matematyka. - Im później przechodzimy na emeryturę, tym mamy więcej składek, które dzielimy przez mniejszy okres pobierania świadczenia, więc świadczenie będziemy mieli wyższe. Niestety, w Polsce z zasady przechodzimy na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku, który nas do tego uprawnia. W ostatnich latach aż 83 proc. osób przeszło na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast w wielu krajach UE ten odsetek wynosi ok. 60 proc. - argumentuje.

 

 

Źródło: biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: