SuperBiz wiadomości Najpiękniejsze sale balowe warte krocie [ZDJĘCIA]

Najpiękniejsze sale balowe warte krocie [ZDJĘCIA]

31.12.2016, godz. 12:00
Sale balowe
Bal w Operze Wiedeńskiej foto: EAST NEWS

Sale balowe w sylwestrową noc i przez cały okres karnawału tętnią życiem. Wiele osób marzy o powitaniu w takim miejscu Nowego Roku. Przedstawiamy najpiękniejsze sale balowe na świecie.

Sala balowa numer jeden na świecie to Wiedeńska Opera Państwowa. W sylwestrowe lub karnawałowe noce odbywają się tam wyjątkowo ekskluzywne bale. W Nowy Rok natomiast odbywa się tam znany na całym świecie wspaniały koncert. Bal w Wiedeńskiej Operze Państwowej ma wyjątkową oprawę pochodzącą jeszcze z czasów cesarza Franciszka Józefa. W loży głównej miejsca zajmuje prezydent Austrii i rząd. W sumie na jednym balu bawi się tam nawet kilka tysięcy gości. Zdecydowanie jest to bal dla bogaczy. Bilet może kosztować blisko 20 tys. euro (90 tys. zł).

Zobacz: Jak jest czynny Lidl w sylwestra

W Polsce ciekawą salą balową może szczycić się Kopalnia Soli w Wieliczce. Obiekt  wpisany jest na Listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W tym roku goście będą bawić się w komorze Warszawa. Szybem Daniłowicza zjadą 125 metrów pod ziemię. Para za bal płaci 1 tys. zł.

W Polsce jedną z najpiękniejszych sal balowych można zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie. Sala ta o pow. 321 mkw nazywana jest również Salą Wielką. Salę zdobią rozmieszczone koliście złotawe kolumny ze stiuku, okazałe kandelabry, żyrandole i bogato złocone dekoracje ścienne. W czasach króla Stanisława Augusta Sala Wielka była miejscem ceremonii dworskich. Tu odbywały się uczty, bale, koncerty i spektakle teatralne.

Zobacz: Jak jest czynna Biedronka w sylwestra

Dużo większą salą balową (Wielka Sala Tronowa – lub lustrzana) może pochwalić się się Wielki Pałac Jekateryninski w Carskim Siole (barokowy kompleks pałacowo-parkowy położony 25 km od Petersburga). Choć najbardziej znana tam jest Bursztynowa Komnata, to równie piękna jest właśnie sala balowa (Wielka Sala Tronowa – lub lustrzana). Jej powierzchnia sięga 800 mkw. W sali znajduje się kilkaset luster, okien, ponad 50 żyrandoli, złote zdobienia i rzeźby.

Dech w piersiach zapiera także piękna rokokowa sala balowa w Schaezlerpalais w Agusburgu. Schaezlerpalais został wybudowany na polecenie bogatego handlarza srebrem Adama von Lieberta. Podczas otwarcia sali balowej tańczyła sama Maria Antonina, zanim została królową Francji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: