SuperBiz wiadomości Jak mądrze kupować na promocjach?

Jak mądrze kupować na promocjach?

25.11.2016, godz. 13:35
Jak robić zakupy z głową na promocjach
foto: SHUTTERSTOCK

Właśnie rozpoczęło się wyprzedażowe szaleństwo, które potrwa aż do wtorku. W ciągu najbliższych kilku dni rodzimi konsumenci będą mogli skorzystać z promocji organizowanych w ramach Black Friday, Cyber Monday i Dnia Darmowej Dostawy. Według szacunków RetailMeNot, tylko od dzisiaj do poniedziałku Polacy mogą wydać na zakupy aż 468 mln zł! Co kryje się za tymi nazwami, a także jak korzystać z wyjątkowych okazji, aby faktycznie zaoszczędzić?

Jak wynika z raportu „Plany na świąteczne zakupy", przeprowadzonego przez instytut GfK, w 2015 r. ponad połowa z nas odłożyła poszukiwanie gwiazdkowych prezentów na ostatnią chwilę. Jednak z roku na rok trend ten się zmniejsza. Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi, dlatego planują i robią zakupy dużo wcześniej.
– W grudniu wiele sklepów decyduje się na podniesienie cen swoich produktów, wykorzystując przedświąteczną gorączkę. Aby nie stracić, lepiej zacząć przygotowywać się na święta wcześniej, np. już w listopadzie – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Sprawdź także: Czarny piątek. Klienci Lidla rzucili się po wyrzynarki i wyciskarki do soków

Tak robi coraz więcej z nas. Jak wynika z badania GFK, w obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w zeszłym roku 43 proc. ankietowanych konsumentów zdecydowało się na wcześniejsze, promocyjne zakupy.
Jeśli chcemy zaoszczędzić jeszcze bardziej, to powinniśmy skorzystać z wielu promocji organizowanych w ramach Black Friday, Cyber Monday oraz Dnia Darmowej Dostawy. Co kryje się za tymi hasłami?

Czarny Piątek
Dziś w Polsce przypada Black Friday. Ta data przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jest to dzień obchodzony zawsze w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Wtedy też tak naprawdę zaczyna się sezon zakupów świątecznych w Stanach. Podczas Czarnego Piątku sklepy w USA, ale i na całym świecie organizują olbrzymie wyprzedaże. W niektórych przypadkach mogą być one obniżane nawet o 70 proc. Ze względu na trwające tego dnia zakupowe szaleństwo, wiele punktów handlowych jest czynnych dłużej niż zwykle, często do późnych godzin nocnych.

Czytaj też: Dziś czarny piątek. Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej

W Polsce zainteresowanie Czarnym Piątkiem z biegiem lat rośnie. Według Google Trends, w 2015 r. w porównaniu do roku poprzedniego zwiększyło się ono aż czterokrotnie! Natomiast, zestawiając to z danymi za 2013 r., widać, że liczba wyszukiwanych haseł dotyczących wyprzedaży tego dnia wzrosła aż 10 razy! Na rosnącą popularność tego handlowego święta wpływ mają coraz chętniej uczestniczące w akcji galerie handlowe, ale także sklepy internetowe, które zarówno podczas Czarnego Piątku, jak i następującego po nim weekendu, przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiąże się to także ze wzrostem rynku e-commerce. Jak wynika z prognoz Sociomantic Labs, w tym roku jego wartość w Polsce ma wynieść blisko 36 mld zł. W porównaniu z 2015 r. oznacza to aż 15-proc. wzrost.

Cyber Poniedziałek
Kolejnym wartym uwagi dniem, podczas którego możemy zaoszczędzić, jest Cyber Monday, który przypada 28 listopada. A więc jeśli komuś nie uda się zrealizować promocyjnych zakupów jeszcze dziś, może je zrobić w najbliższy poniedziałek. Cyber Monday, to dzień obniżek w sklepach internetowych. Skąd się wzięło to „święto"? Jego powstanie jest ściśle związane z falą zainteresowania piątkowymi upustami i wiąże się z obserwacjami ekonomistów dotyczącymi zachowań konsumentów. Zauważyli oni, że wiele osób decyduje się kontynuować weekendowe zakupy w poniedziałek, będąc już w pracy i korzystając z internetu.

Zobacz także: Czarny piątek on-line. Oto lista e-sklepów, w których są dziś promocje

Okres od Czarnego Piątku do Cyber Poniedziałku, często nazywany jest Cyber Tygodniem. Jest to związane z faktem, że podczas tych kilku dni kwota wydawana na e-zakupy jest wyższa niż przeciętnie. Jak pokazują badania Adobe, w zeszłym roku podczas weekendu wyprzedażowego Amerykanie nabyli towary na sumę ponad 2,45 mld dol., a tylko podczas Cyber Poniedziałku zakupy zrobiło 49 proc. z nich! W Polsce ten dzień nie jest jeszcze tak popularny, jak w Stanach, jednak jak zauważa Tomasz Jaroszek, warto także wtedy poszukiwać dodatkowych promocji online.
– Czarny piątek jest już dobrze znany polskim konsumentom, dlatego często tego dnia obniżki nie są aż tak duże. W poniedziałek możemy spodziewać się bardziej interesujących ofert, szczególnie jeśli jesteśmy zainteresowani np. elektroniką. Warto poczekać i obserwować poziom cen – tłumaczy ekspert.

Dzień Darmowej Dostawy
Na przełomie listopada i grudnia obchodzony jest jeszcze jeden dzień, który pozwala zaoszczędzić na e-zakupach . To Dzień Darmowej Dostawy. W tym roku wypada on 29 listopada, a więc zaraz po Cyber Monday. Na czym on polega? W tym dniu wszystkie sklepy internetowe, które wezmą udział w akcji, nie pobierają kosztów za dostawę zakupionych przez nas przedmiotów. Na uczestnictwo w Dniu Darmowej Dostawy zdecydowało się już ponad 2,1 tysiąca sklepów.

Dowiedz się więcej: Czarny piątek – co to jest i skąd się wziął?

Jak zauważa Tomasz Jaroszek, ten dzień można wykorzystać nie tylko na świąteczne zakupy. Podczas tej akcji warto rozważyć również kupno produktów, których dostawa jest dosyć droga, na przykład mebli. Należy jednak zwrócić uwagę, czy są one objęte warunkami promocji.
– Pamiętajmy także, że wszystkie zakupy należy planować z głową. Promocje mają nam pomóc w zrobieniu sprytnych zakupów. Warto zatem przypatrzeć się interesującym nas produktom jeszcze przed Black Friday, Cyber Monday czy Dniem Darmowej Dostawy, tak aby mieć pewność, że dany zakup pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Dzięki temu mamy szansę zachować się racjonalnie w otoczeniu wyprzedażowego szaleństwa – podsumowuje ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Źródło: Kapitalni.org

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: