SuperBiz wiadomości Najstarszemu bankowi świata grozi upadłość. Musi uzbierać 5 mld euro

Najstarszemu bankowi świata grozi upadłość. Musi uzbierać 5 mld euro

20.12.2016, godz. 15:45
Bank Monte dei Paschi
foto: SHUTTERSTOCK

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi jest zagrożony bankructwem. Jego władze muszą zebrać do końca grudnia 5 mld euro. Jeśli tego nie zrobią, konieczna będzie interwencja włoskiego rządu i Europejskiego Banku Centralnego – podał TVN24 BIS.

Bank Monte dei Pasch założony został w 1472 r., czyli 20 lat przed odkryciem Ameryki. Instytucja finansowa aktualnie ma na koncie łącznie ok. 28 mld euro niespłacanych kredytów. To typowe problemy dla włoskiego sektora bankowego. Takie pożyczki w skali całego kraju stanowią aż 17 proc., czyli ponad 350 mld euro.

Sprawdź także: Polacy coraz częściej ogłaszają bankructwo

Aby nie zbankrutować, najstarszy bank świata musi do końca grudnia uzbierać 5 mld euro. Rozpoczął w tym celu sprzedaż akcji, która zostanie zakończona w środę. Jego upadek grozi zachwianiem całej gospodarki. Oszczędności mogą stracić tysiące prywatnych klientów banku. W związku z tym, jeśli emisja nie powiedzie się, konieczna będzie interwencja włoskiego rządu i Europejskiego Banku Centralnego.

Czytaj też: Bank ostrzega klientów przed oszustami

Premier Włoch Paolo Gentiloni wystąpił już o zgodę parlamentu na zaciągnięcie długu w wysokości 20 mld euro w celu ratowania krajowych banków. Monte dei Paschi to nie jedyna włoska instytucja finansowa, która ma kłopoty. Środki, o które ubiega się Gentiloni mają zostać wykorzystane również na zapewnienie odpowiedniej płynności systemu bankowego.

Źródło: TVN24 BIS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: