SuperBiz wiadomości Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w centrum Warszawy!

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w centrum Warszawy!

16.11.2016, godz. 12:05
Chmielna Business Center
foto: Skyscrapercity

Chmielna Business Center - najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej - będzie o 73 m wyższy niż Pałac Kultury. Jego wysokość w najwyższym punkcie wyniesie 310 metrów. Dla porównania, najwyższy istniejący drapacz chmur w UE (londyński the Shard) ma 306 metrów wysokości. Teren pod inwestycję został zakupiony od PKP za 171 mln złotych. Warszawski drapacz chmur wejdzie w skład centrum biurowego przy ul. Chmielnej 69.

W ramach inwestycji Chmielna Business Center powstaną trzy budynki o łącznej powierzchni 140 m kwadratowych. Łączna wysokość najwyższego z nich wyniesie 310 m: 230 m ma mieć główna konstrukcja, do tego dojdzie liczący 80 metrów maszt. Pozostałe wieżowce będą liczyły 80 i 100 metrów wysokości. Warszawski drapacz chmur stanie naprzeciwko Dworca Centralnego, u zbiegu ul. Chmielnej, Jana Pawła i Alei Jerozolimskich. Na terenie inwestycji obecnie znajduje się parking.

Biurowce najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej zaprojektowała pracownia Foster and Partners, której projekty można znaleźć w wielu państwach na całym świecie: w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, we Włoszech, w Szwajcarii, Indiach, Chinach, Malezji, Jordanii czy Mauritiusie. Za realizację inwestycji będzie odpowiadał słowacki deweloper, HB Reavis.

Przeczytaj również: 10 najbardziej niesamowitych wieżowców świata [ZDJĘCIA]

Deweloper chciałby wejść na plac budowy jeszcze w tym roku. Ratusz wydał już pozwolenie na budowę, ale nie jest ono jeszcze prawomocne. W ciągu najbliższych tygodni do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy mogą wpłynąć odwołania od decyzji. Jeżeli tak się stanie, rozpoczęcie budowy może przesunąć się w czasie.

Inwestycja - budowa najwyższego wieżowca w centrum Warszawy - będzie realizowana w trzech etapach, a zakończenie jej realizacji jest planowane na 2020 rok, chociaż termin ten nie jest wiążący. Deweloper zacznie od realizacji wspólnej dla wszystkich budynków części podziemnej, a po ok. półtora roku przejdzie do następnych etapów budowy. Również sam projekt centrum biurowego owiany jest tajemnicą. Na oficjalnej stronie inwestora i projektanta nie można znaleźć wizualizacji wieżowców.

Źródło: radiokolor.pl, bryla.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: