SuperBiz wiadomości Narodowa karta płatnicza - co to jest?

Narodowa karta płatnicza - co to jest?

17.10.2016, godz. 14:13
Płatności kartą w urzędach gminnych zyskują na popularności
foto: SHUTTERSTOCK

Narodowa karta płatnicza miałaby wyprzeć z rynku bankowe karty obsługiwane w systemach Visa i MasterCard. Czy jest to możliwe?

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński ma rewolucyjny pomysł dotyczący rynku kart płatniczych. Jeśli wszedłby on w życie, to powstałaby narodowa karta płatnicza. Docelowo miałaby ona zastąpić obecne na rynku karty Visa i MasterCard.

Zobacz: Darmowe leczenie dla wszystkich

Teoretycznie narodowa karta płatnicza byłaby obsługiwana przez konkretną firmę z Polski. Jednak już na wstępie jest spory problem. Firma ta musi mieć tak samo dobrą platformę do obsługi transakcji jak obecnie ma Visa i MasterCard. Jeśli nie byłoby zakazu używania obecnych kart (a ze względu na prawa dotyczące działalności gospodarczej i konkurencji zakazu takiego wprowadzić nie można), to jeszcze firma musiałaby zawalczyć o klienta i banki, które miałyby wydawać kartę swoim klientom.

Główny zakładany efekt zmiany to obniżka kosztów po stronie banków: polska firma pobierałaby od nich mniejsze prowizje i opłaty.

Zobacz: Rynek kawy w Polsce wart jest 5 mld zł [GALERIA]

A co z tego miałby klient? Na starcie raczej trudności. Istnieje spore ryzyko, że z narodowej karty płatniczej nie korzystalibyśmy za granicą. A na duże obniżki związane z opłatami za kartę raczej też nie ma co liczyć.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: