SuperBiz wiadomości Narysuj ścieżkę swojej kariery

Narysuj ścieżkę swojej kariery

11.05.2015, godz. 00:00
Narysuj ścieżkę swojej kariery
foto: SHUTTERSTOCK

Jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie staramy się znaleźć pracę lub zmienić ją na lepszą, to warto zastanowić się nad poszerzeniem swoich kompetencji lub nawet zmianą zawodu. Będzie to dużo prostsze dzięki doradztwu zawodowemu, kursom i szkoleniom.

Starożytni Rzymianie mawiali, że ciągła praca i nauka wzbogacają. Sentencja ta również dziś jest prawdziwa – jeśli chcemy mieć pracę, zwłaszcza dobrą i dobrze płatną, nie powinniśmy spoczywać na laurach. Zamiast tego lepiej inwestować w swój rozwój, wykształcenie, zdobywać nowe praktyczne umiejętności i podwyższać kompetencje zawodowe. Mamy problem ze znalezieniem pracy w wyuczonym zawodzie? Może najwyższy czas zdobyć kolejny?

Nie bójmy się nowych doświadczeń i łapmy każdą okazję, która pozwoli nam na bycie atrakcyjnym na rynku pracy. Warto przejrzeć oferty i możliwości rozwoju, które będziemy mogli realizować przy pomocy Funduszy Europejskich. Dla młodych zarezerwowano środki w ramach programu Wiedza Rozwój Edukacja, zaś dla tych po 30. roku życia – w programach regionalnych.

Dobry start w przyszłość

Jeśli staramy się o udział w szkoleniu refundowanym ze środków unijnych, to do wyboru mamy kilka możliwości. Wszystko zależy od tego, jaki mamy obecnie status zawodowy, w jakim jesteśmy wieku i czy nadal się uczymy. Dla osób pozostających bez pracy i nieuczących się, które nie ukończyły 30. roku życia jest Program Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach tego programu będą wspierane kompleksowe rozwiązania do walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. W Programie Wiedza Edukacja Rozwój duży nacisk będzie położony na konkretną pomoc i indywidualne podejście do każdego z beneficjentów. Jeśli więc zgłosimy się do projektu realizowanego z tego programu przez nasz Powiatowy Urząd Pracy i zakwalifikujemy się do niego, to możemy być pewni, że uzyskamy realną pomoc.

Jaką? Z pewnością będziemy mogli liczyć na to, że nami i naszymi problemami zajmie się doradca zawodowy. Pomoże on nam ocenić nasze możliwości i predyspozycje oraz skieruje na odpowiednie szkolenia czy kursy, wskaże możliwości dalszego rozwoju czy potencjalnych pracodawców. To nieoceniona pomoc, zwłaszcza, gdy sami mamy problem z określeniem tego, co chcemy robić, jak pokierować swoją edukacją i gdzie szukać pracy. W naszym urzędzie pracy z pewnością znajdziemy ciekawe oferty szkoleń, z których możemy skorzystać. Informacji o nich szukajmy nie tylko w urzędzie pracy, ale i w Internecie.

Dobrze wydane pieniądze

To, że wydawanie Funduszy Europejskich na edukację zawodową i szkolenia podnoszące nasze kwalifikacje czy pomagające zdobyć zawód ma sens, pokazują dobre praktyki z poprzedniej edycji. We Wrocławiu zrealizowano w ten sposób np. program „Moda na pracę" (wyróżniony w konkursie dobrych praktyk EFS w 2011 roku), z którego skorzystało 150 bezrobotnych kobiet. Skierowany był on głównie do pań, które dopiero zaczynają pracę zawodową lub szukają pomysłu na swoją karierę. Takich projektów w całej Polsce było i będzie jeszcze wiele. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać nabór do nowych programów realizowanych przez urzędy pracy i inne instytucje działające w naszym regionie.

Praca i doradztwo

Z pieniędzy przeznaczonych na program Wiedza Edukacja Rozwój będą finansowane nie tylko szkolenia, ale również ich edukacja zawodowa np. ta prowadzona przez Ochotnicze Hufce Pracy. Tam młodzież nie tylko zdobywa wykształcenie, ale również umiejętności praktyczne oraz ma pierwsze poważne kontakty z zawodem, do którego się przyucza. Warto skorzystać z tej oferty, bo dzięki niej mamy szanse na znalezienie zatrudnienia i staniemy się bardziej konkurencyjni na rynku pracy.

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami (albo chcemy nimi zostać – to również łatwiejsze dzięki wsparciu tego samego programu), łatwiej nam będzie znaleźć wykwalifikowaną kadrę. W Programie Wiedza Edukacja Rozwój zaplanowano również środki na zwiększanie zatrudnienia. Oznacza to, że urząd pracy będzie z unijnych pieniędzy pokrywał część kosztów zatrudnienia osoby bezrobotnej (do 50 proc. lub do 75 proc. w zależności od statusu na rynku pracy osoby planowanej do zatrudnienia).

Dorośli też się uczą

Osoby, które skończyły już 30 lat, również będą mogły doskonalić się zawodowo. Dla nich przewidziano środki w programach regionalnych (każde województwo ma własny program i własny budżet oraz będzie indywidualnie decydowało o tym, jakie dziedziny będą szczególnie wspierane).

– Rynek pracy zmienił się w ciągu ostatnich 15 lat. Zmienił się także sposób przeprowadzenia rekrutacji pracowników, dlatego projekty mające na celu aktywizację osób szukających pracy oferują różnorodną pomoc – mówi Monika Złakowska, doradca zawodowy, która prowadzi szkolenia refundowane z unijnych środków.

– W czasie szkolenia uczestnicy poznają obecne kryteria oceny, oczekiwania pracodawców oraz realia rynku pracy. Podczas szkolenia mogą także dowiedzieć się, jakie mają predyspozycje zawodowe, poznać siebie „od nowa", nauczyć się jak pisać CV oraz innych przydatnych umiejętności związanych z powrotem na rynek pracy. Poza tym w ramach szkoleń oferowane są także kursy przygotowujące do wykonywania konkretnego zawodu – wylicza.

Z tych środków również można korzystać za pośrednictwem państwowych urzędów pracy i różnych instytucji szkoleniowych. Będą one prowadziły nabór chętnych. Informacji o szkoleniach będzie można szukać przez Internet, w urzędach pracy, urzędach miast, fundacjach i stowarzyszeniach, które zajmują się pomocą osobom bez pracy. W programach regionalnych na pewno nie zabraknie także pieniędzy na wsparcie samozatrudnienia i otwieranie własnych firm – to szansa na zmianę zawodu i przełamania rutyny, która czasem nas dopada.

Tu nam pomogą

Jeśli szukamy informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, zajrzyjmy na stronę internetową www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Informacji bezpłatnie udzielą nam także specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziemy na www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: