SuperBiz wiadomości Nasz PKB jest dużo niższy niż oczekiwano. Nie pomoże nawet 500+

Nasz PKB jest dużo niższy niż oczekiwano. Nie pomoże nawet 500+

13.05.2016, godz. 16:55
PKB Polski poniżej oczekiwań
PKB Polski poniżej oczekiwań foto: SE/EAST NEWS

Aby deficyt budżetu utrzymał się na tym samym poziomie co obecnie, rząd będzie musiał zdobyć 12 mld złotych. Tymczasem niechęć inwestorów do Polski rośnie.

PKB rośnie wolniej niż zakładał rząd. Ministerstwo Rozwoju twierdzi, że roczny wzrost PKB wyniesie 3,8 procent. Tymczasem z opublikowanych w piątek danych GUS wynika, że w I kw. br. PKB wzrósł zaledwie o 3 proc. rok do roku. Te dane znacznie mijają się z analizami ekonomistów. Rynek spodziewał się wzrostu na poziomie 3,4 - 3,5 procent.

W porównaniu z poprzednim kwartałem, odnotowano spadek, który wyniósł 0,1 procent. To trzeci najgorszy wynik wśród wszystkich państw członkowskich z Unii Europejskiej.

Przeczytaj również: Najniższe bezrobocie od ćwierćwiecza

Deficyt Polski wynosi 54,7 mld złotych. Jeżeli państwo nie załata szybko dziury podatkowej, ta liczba może wzrosnąć. Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole, w rozmowie z money.pl oszacował wzrost PKB w 2016 r. na 2,9 procent. Żeby osiągnąć wymarzone 3,8 proc., w II półroczu PKB musiałoby rozpędzić się do 4 procent. Zdaniem ekonomisty to mało realne, biorąc pod uwagę fakt, że obecny wzrost napędzają aukcje LTE oraz zyski Narodowego Banku Polskiego.

Może zainteresować cię także: Co grozi Polsce po obniżeniu ratingu przez agencję Moody's

Według analityka nawet program 500+, który napędza konsumpcję, nie zapewni nam tak dużego wzrostu. Prawdopodobne rodzice zaoszczędzą część pieniędzy otrzymanych z rządowego programu.

Zdaniem ekspertów z Credit Agricole i mBanku, słaby wynik PKB stanowi pokłosie wyhamowania nakładów inwestycyjnych w Polsce. Z kolei Enrique Diaz-Alvarez, dyrektor ds. oceny ryzyka w instytucji płatniczej Ebury ostrzega przed ujemną inflacją. Jak tłumaczył magazynowi Forbes, inflacja utrzymująca się na niskim, a nawet ujemnym poziomie, oznacza dla budżetu państwa niższe wpływy z podatków. Kolejne prognozy na temat PKB poznamy pod koniec maja.

Źródła: polskieradio.pl, money.pl, forbes.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: