SuperBiz wiadomości Nauczyciele wchodzą w spór z rządem. Chcą podwyżek

Nauczyciele wchodzą w spór z rządem. Chcą podwyżek

27.08.2015, godz. 14:05
Nauczyciel szkoła tablica lekcja
foto: EAST NEWS

Trzeba to jasno przyznać – rząd nie ma łatwego zadania. Po górnikach i pielęgniarkach przychodzi czas na zmaganie się z żądaniami nauczycieli. Chcą oni m.in. podwyżek pensji oraz większych nakładów na oświatę. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego już zdecydował o wznowieniu akcji protestacyjnej – od 1 września chce wejść z rządem w spór.

Związkowcy zaznaczają, że te kroki to rezultat niespełnionych postulatów ZNP. Przedstawili je oni Ministerstwu Edukacji w kwietniu, powtórzyli w czerwcu i dali czas na ich realizację do 24 sierpnia. Jako że ich żądania nie zostały spełnione, zapowiadają wznowienie akcji protestacyjnej.

ZOBACZ TEŻ: Górnicy szykują się do protestu

ZNP podkreśla, że o swoich planach poinformował już premier Ewę Kopacz. Nauczyciele zamierzają 21 września przeprowadzić referendum strajkowe, jeśli do tego czas spór zbiorowy, w który wejdą z rządem w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, nie zostanie załagodzony.

Brak środków na podwyżki

Związkowcy protestują przeciwko likwidacji szkół i przedszkoli, chcą też większych nakładów na oświatę. Uważają też, że zarabiają za mało, podkreślając, że podwyżek płac zasadniczych nie otrzymali od 2012 r. Obecnie wynagrodzenie nauczycieli wynosi (brutto): stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

ZOBACZ TEŻ: Młodzi Polacy zadłużeni na potęgę. Nie płacą za telefon i nie spłacają pożyczek

Szefowa Ministerstwa Edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska rozmawiała w lipcu ze związkowcami, ale zakończyło się to fiaskiem, bo, jak twierdzili przedstawiciele ZNP, w trakcie rozmów nie poruszono najważniejszych dla nich tematów. Kluzik-Rostkowska już w kwietniu mówiła, że nie ma środków na podwyżki dla nauczycieli w 2016 r.

Źródło: interia.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: