SuperBiz wiadomości Naukowiec z Oksfordu: Wszyscy powinni zaczynać pracę po 10.00

Naukowiec z Oksfordu: Wszyscy powinni zaczynać pracę po 10.00

02.03.2016, godz. 11:19
sen, spanie
foto: EAST NEWS

Tradycyjny model pracy przyjęty na świecie zakłada, że obowiązki wykonujemy w godz. 8.00-16.00. Rzecz jasna, dotyczy to głównie pracowników biurowych, o stałych godzinach pracy mogą najczęściej zapomnieć zatrudnieni w sieciach handlowych, dziennikarze czy lekarze. Dr Paul Kelley, naukowiec z Oksfordu, uważa, że nawet jeśli mamy regularny tryb pracy, ale zaczynamy ją za wcześnie, i tak negatywnie odbija się to na naszym zdrowiu. Badacz sugeruje, że wszyscy powinniśmy przychodzić do pracy najwcześniej na 10.00!

Zdaniem Kelleya, sztucznie opracowany system pracy zaburza naturalny rytm dobowy organizmu, co, jak się wyraził, można porównać do torturowania człowieka. Według niego czas, w którym nasze ciało jest gotowe do działania po nocnym wypoczynku, zależy od wieku. Np. 10-letnie dzieci powinny rozpoczynać lekcje najwcześniej o 8.30, z kolei 16-latki po 10.00, a studenci – po 11.00.

ZOBACZ TEŻ: Co drugi dziennikarz w stolicy zarabia 5,5 tys. zł

Zdaniem badacza ogólnie najbardziej optymalną godziną rozpoczynania aktywności przez dorosłych jest godz. 10.00, a dopiero po 55. roku życia nasz organizm jest gotów do rozpoczęcia pracy o godz. 9.00. Jak wynika z badań Kelleya, kiedy dostosujemy rytm pracy do naturalnego cyklu dobowego, możemy poprawić efektywność aż o 19 proc. Dlatego też naukowiec chciałby, aby na całym świecie w korporacjach i urzędach wprowadzić nowe godziny pracy.

ZOBACZ TEŻ: Masz pytanie ws. 500 zł na dziecko? Ruszyła infolinia [LISTA NUMERÓW]

Kelley przypomina, że niewyspanemu człowiekowi grozi nie tylko rozdrażnienie, ale i obniżenie odporności, podniesienie ciśnienia krwi, a nawet zaburzenia psychiczne! Naukowiec, aby przekonać świat do swojej teorii i zachęcić szefów do zmiany godzin pracy, prowadzi właśnie eksperyment, w który zaangażował szkoły średnie, których uczniowie zaczynają lekcje o 10.00. Wyniki eksperymentu zostaną opublikowane w 2018 r.

Źródło: tvnmeteoactive.tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: