SuperBiz wiadomości Nawet 1 tys. osób oszukanych przez sklep internetowy!

Nawet 1 tys. osób oszukanych przez sklep internetowy!

13.07.2015, godz. 11:54
Policjant, policja, kajdanki, przestępca
foto: EAST NEWS

Zakupy przez internet stały się już naszą codziennością. I nic dziwnego, bo jeśli sprzedawca towaru jest uczciwy, transakcje dokonywane w sieci są wygodne, a oferowane artykuły często są tańsze niż w tradycyjnym sklepie. Niestety w internecie nietrudno natrafić na oszustów, którzy tylko czekają na nasze pieniądze. Krakowscy policjanci zakończyli właśnie przestępczą działalność sklepu internetowego oferującego głównie sprzęt elektroniczny. Poszkodowanych może być nawet 1 tys. osób!

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którym jak dotąd przedstawiono po kilkanaście zarzutów oszustwa. Jeden z mężczyzn został aresztowany na trzy miesiące, drugi otrzymał dozór policji. Sprawa ma charakter rozwojowy, na policję zgłaszają się kolejni poszkodowani; obecnie jest ich kilkudziesięciu, ale policjanci szacują, ze może być ich nawet ok. 1 tys. Funkcjonariusze nie są na razie w stanie podać kwoty, na którą zostali oszukani klienci, bo ofiary pochodzą z niemal całej Polski, co utrudnia postępowanie.

Jak działali oszuści

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że oszuści „opiekowali się” nie jednym, ale co najmniej kilkoma sklepami internetowymi zakładanymi na nazwiska swoich znajomych, którzy teraz też są ofiarami – zostali bowiem z długami i oszukanymi klientami. Proceder polegał na tym, że zatrzymani mężczyźni, aby zdobyć zaufanie klientów, początkowo dostarczali im towar zgodny z umową. Chodzi o sprzęt elektroniczny oraz AGD. Później się to zmieniło. Klienci po wpłaceniu pieniędzy dostawali sprzęt wadliwy, używany albo też w ogóle go nie otrzymywali.

ZOBACZ TEŻ: Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS

Policja apeluje do oszukanych o zgłaszanie sprawy. Komenda Wojewódzka w Krakowie planuje uruchomić specjalny numer, pod którym można będzie się kontaktować z funkcjonariuszami. Na razie jednak nie podaje nazw sklepów, które oszukiwały ludzi. Kiedy już policyjny numer zostanie uruchomiony, będzie go można znaleźć pod tym linkiem >>>

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: