SuperBiz wiadomości Nawet 2,4 tys. złotych za abonament na parkowanie? Takiej zmiany chce ZDM

Nawet 2,4 tys. złotych za abonament na parkowanie? Takiej zmiany chce ZDM

07.03.2017, godz. 16:49
parking, miejsce parkingowe
foto: EAST NEWS

Warszawski ratusz planuje zmiany w regulaminie płatnego parkowania. Do radnych trafił już projekt Zarządu Dróg Miejskich, w myśl którego abonament na parkowanie w pobliżu domu drugiego samochodu w rodzinie ma kosztować aż 2,4 tys. zł. Tak samo wysoką stawkę, od 2020 r. musiałyby płacić też rodziny z jednym samochodem, jeśli jego silnik nie spełniałby ostrzejszych norm paliwa Euro 6 – podaje „Gazeta Stołeczna".

Projekt zakłada jednak wyjątki od tej reguły. Abonament w dotychczasowej wysokości byłyby przyznawany m.in. rodzinom, które posiadają niepełnosprawne dzieci. Decyzję o ich przydzieleniu mógłby podejmować burmistrz lub specjalna komisja w urzędach dzielnic.
Zdaniem ZDM, ustalenie dla nich wyższej ceny przyczyniłoby się do rozwiązania problemu natłoku samochodów w centrum, który przyczynia się do powstawania smogu.

Sprawdź także: Senator PiS-u chciał za darmo parkować w Warszawie!

Losy projektu nie są jeszcze przesądzone. Ratusz zaskoczyła, tak radykalna propozycja podwyżki cen abonamentów na drugie auto.
– Będziemy o tym jeszcze rozmawiać – powiedział Gazecie jeden z radnych. – Zmiany w regulaminie płatnego parkowania są konieczne, ale mieszkańcy mogą się zbuntować.

Czytaj też: Przywileje dla samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce. W tych miastach możesz liczyć na ułatwienia

Abonament, uprawiający do bezpłatnego parkowania przy ośmiu parkomatach położonych najbliżej od miejsca zamieszkania, kosztuje obecnie jedynie 30 zł rocznie. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne mieszkańcom warszawskiego Śródmieścia, gdzie miejsca parkingowe to bardzo deficytowym produkt.
Jak czytamy w „Gazecie Stołecznej", rodzinom z jednym samochodem ZDM wydał 21 tys. takich abonamentów. 6 tys. rodzin posiada wykupiony abonament na drugi pojazd, zaś kolejne kilka tysięcy na jeszcze więcej aut.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: