SuperBiz wiadomości Nawet 500 zł mandatu za grilla w niedozwolonym miejscu

Nawet 500 zł mandatu za grilla w niedozwolonym miejscu

26.04.2017, godz. 11:16
Kiełbasa z grilla zabija jak papierosy
foto: SHUTTERSTOCK

Majówka to najlepszy moment w roku, aby rozpocząć sezon grillowy. Sprawdziliśmy, gdzie można wrzucić coś na ruszt bez ponoszenia konsekwencji, a gdzie grożą nam za kto kary finansowe. Zastanawiasz się, czy można grillować na osiedlu, balkonie lub w parku? Oto odpowiedź.

Czy można grillować w domu z ogrodem lub na działce poza miastem? Nie jest to zabronione, a zatem można. Nie ma żadnych ogólnokrajowych przepisów, odnoszących się bezpośrednio do użytkowania urządzeń do obróbki cieplnej żywności, zaś ustawa o własności lokali z 1994 r., która określa prawa i obowiązki właścicieli nieruchomości, nic na ten temat nie mówi. Jedyna informacja, która jest w niej zawarta i mogłaby odnosić się do grillowania, to obowiązek przestrzegania porządku i dobra innych mieszkańców.

Czy można zrobić grilla na balkonie?
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku mieszkańców bloków i kamienic. Ogólnokrajowe prawo nie zabrania rozpalania grilla na balkonie, ponieważ jest to element prywatnej posesji. Co nie jest zabronione, jest dozwolone, więc według ogólnopolskich przepisów nie grozi za to żadna grzywna.

Sprawdź także: Majówka 2017. Produkty na grilla z Biedronki i Lidla [CENY]

Osoba, która zorganizowała sobie grilla bez wychodzenia z mieszkania, może zostać jednak ukarana, jeśli pozostawi grilla bez uwagi, ale tylko w przypadku, gdy doprowadzi w ten sposób do zniszczenia wspólnego dobra lub wypadku. W praktyce kwestię tę porządkują najczęściej regulaminy spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, do których muszą dostosować się osoby, funkcjonujące w ramach danej struktury.

Grill w miejscu publicznym
W całym kraju jest również mnóstwo miejsc publicznych, w których bezpiecznie i legalnie można zorganizować ucztę w plenerze. Dla przykładu w Warszawie działa 75 parków i w większości z nich grillowanie jest dozwolone. To czy możemy rozpalić grilla na danym terenie zielonym, możemy sprawdzić w jego regulaminie. Taka rozrywka jest kategorycznie zakazana w miejscach, o wysokiej wartości zabytkowej i historycznej, takich jak: Łazienki Królewskie, Ogród Saski czy Park Ujazdowski . Za grillowanie w zabronionym miejscu grozi kara grzywny nawet do 500 zł.

Czytaj też: Majówka. Jak wybrać grill

Organizując grilla dozwolonym w miejscu publicznym, również możemy narazić się na kary, jeśli zapomnimy o przepisach dotyczących zachowania spokoju, ciszy nocnej oraz utrzymywania porządku czy spożywania alkoholu. Za picie napojów wyskokowych w miejscu publicznym możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł, zaś kara za zakłócanie porządku publicznego to nawet 500 zł.

Źródło: Radio ZET

Czy można grillować w domu z ogrodem lub na działce poza miastem? Nie jest to zabronione, a zatem można. Nie ma żadnych ogólnokrajowych przepisów, odnoszących się bezpośrednio do użytkowania urządzeń do obróbki cieplnej żywności, zaś ustawa o własności lokali z 1994 r., która określa prawa i obowiązki właścicieli nieruchomości, nic na ten temat nie mówi. Jedyna informacja, która jest w niej zawarta i mogłaby odnosić się do grillowania to obowiązek przestrzegania porządku i dobra innych mieszkańców.Czy można zrobić grilla na balkonie?

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku mieszkańców bloków i kamienic. Ogólnokrajowe prawo nie zabrania rozpalania grilla na balkonie, ponieważ jest to element prywatnej posesji. Co nie jest zabronione, jest dozwolone, więc według ogólnopolskich przepisów nie grozi za to żadna grzywna.Sprawdź także:Osoba, która zorganizowała sobie grilla bez wychodzenia z mieszkania, może zostać jednak ukarana, jeśli pozostawi grilla bez uwagi, ale tylko w przypadku, gdy doprowadzi w ten sposób do zniszczenia wspólnego dobra lub wypadku. W praktyce kwestię tę porządkują najczęściej regulaminy spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, do których muszą dostosować się osoby, funkcjonujące w ramach danej struktury.Grill w miejscu publicznym

W całym kraju jest również mnóstwo miejsc publicznych, w których bezpiecznie i legalnie można zorganizować ucztę w plenerze. Dla przykładu w Warszawie działa 75 parków i w większości z nich grillowanie jest dozwolone. To czy możemy rozpalić grilla na danym terenie zielonym, możemy sprawdzić w jego regulaminie. Taka rozrywka jest kategorycznie zakazana w miejscach, o wysokiej wartości zabytkowej i historycznej, takich jak: Łazienki Królewskie, Ogród Saski czy Park Ujazdowski . Za grillowanie w zabronionym miejscu grozi kara grzywny nawet do 500 zł.Czytaj też:Organizując grilla dozwolonym w miejscu publicznym, również możemy narazić się na kary, jeśli zapomnimy o przepisach dotyczących zachowania spokoju, ciszy nocnej oraz utrzymywania porządku czy spożywania alkoholu. Za picie napojów wyskokowych w miejscu publicznym możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł, zaś kara za zakłócanie porządku publicznego to nawet 500 zł.Źródło: Radio ZET

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: