SuperBiz wiadomości Nawet Duda krytykuje Beatę Szydło. Zobacz list szefa "Solidarności"

Nawet Duda krytykuje Beatę Szydło. Zobacz list szefa "Solidarności"

04.02.2016, godz. 12:08
Szydło ma tylko jedną koszulę
foto: AP

Zbliża się trzeci miesiąc rządów Beaty Szydło, a jej politykę krytykują już związkowcy z "Solidarności", którzy dotychczas stali ramię w ramię z partią Jarosława Kaczyńskiego. Piotr Duda z "S" pisze w liście do premier opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą", że tzw. podatek obrotowy jest wprowadzany bez dialogu i z naruszeniem przepisów.

- Z niepokojem odbieram sygnały naruszenia zasad prowadzenia dialogu społecznego, w tym naruszenie przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych przez rząd - czytamy w liście.

Zobacz koniecznie: Wyższe ceny benzyny i zamknięte stacje w weekend? Branża paliwowa ostrzega

Lider "Solidarności" zarzuca rządowi PiS, że podatek obrotowy (nazywany również podatkiem od marketów czy handlowym), jest procedowany w tzw. trybie odrębnym, czyli bez szerszych konsultacji z Radą Dialogu Społecznego, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę (przewodniczy jej Duda z "S").

"Wyborcza" informuje, że Szydło już nie będzie konsultowała projektu ustawy ze związkowcami i pracodawcami. - W odczuciu partnerów społecznych taki tryb procedowania przeczy zapewnieniom Pani Premier o woli prowadzenia rzetelnego dialogu ze wszystkimi partnerami społecznymi" - pisze w liście Duda.

Projekt ustawy krytykują też mali i średni przedsiębiorcy zrzeszeni w sieci Lewiatan. - Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych - podkreślają handlowcy. Dodają, że początkowo nowy podatek miał objąć duże i zagraniczne markety, którzy nie płacą w Polsce podatków. Teraz zdaniem Lewiatana "największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe".

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: