SuperBiz wiadomości NBP emituje trzy monety kolekcjonerskie z polskimi królami [ZDJĘCIA]

NBP emituje trzy monety kolekcjonerskie z polskimi królami [ZDJĘCIA]

07.12.2016, godz. 14:51
Historia Monety Polskiej – szeląg, talar Stefana Batorego
foto: NBP

Narodowy Bank Polski wypuścił 7 grudnia do obiegu monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Aleksandra Jagiellończyka oraz monetę "Szeląg, talar Stefana Batorego".

"Aleksander Jagiellończyk" to kolejna moneta z wyjątkowej kolekcji srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich „Skarby Stanisława Augusta", które odwzorowują słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną za zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zobacz też: [MONETY KOLEKCJONERSKIE] NBP uhonoruje tragedię w kopalni Wujek [GALERIA]

– Królewskie medale powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. (...) Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są wiernymi replikami medali, zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretów królewskich prezentowanych na rewersach monet – przypomina Tomasz Bylicki, kustosz z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Na rewersie monety umieszczono stylizowane popiersie Aleksandra Jagiellończyka z profilu (według obrazu Marcella Bacciarellego). U góry monety półkolem napis: ALEXANDER. Autorami wizerunków monet są Anna Wątróbska-Wdowiarska oraz Robert Kotowicz.

Główny motyw kolejnej monety kolekcjonerskiej, zaprojektowanej przez Urszulę Walerzak, stanowi odwzorowanie szeląga i talara bitych za panowania Stefana Batorego.

- Zasadniczą rolę w jego kształtowaniu miała ordynacja z 1580 roku. Król postanawia w niej o zawarciu polsko-litewskiej unii monetarnej i biciu w obu częściach Rzeczypospolitej ujednoliconych jednostek pieniężnych. Wymienione zostały między innymi talary, trojaki, gorsze i szelągi – mówi prof. Stanisław Suchodolski, konsultant merytoryczny serii „Historia Monety Polskiej”. Na awersie talara widnieje półpostać króla Stefana Batorego w koronie na głowie, w zbroi, z berłem i szablą w dłoniach. Na rewersie zaś ukoronowany Orzeł z małą tarczą z herbem Batorych – Wilcze Kły – na piersiach.

Moneta złota „Skarby Stanisława Augusta – Aleksander Jagiellończyk” o nominale 500 zł będzie dostępna w nakładzie do 600 egzemplarzy w cenie 12 000 zł brutto; w przypadku monety srebrnej o nominale 50 zł nakład wyniesie do 6 tys. egzemplarzy w cenie 720 zł brutto. Moneta „Historia Monety Polskiej – szeląg, talar Stefana Batorego” o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w łącznym nakładzie nieprzekraczającym 20 tys. sztuk, a jej cena wyniesie 180 zł.

Monety dostępne będą w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

 

 

Źródło: NBP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: