SuperBiz wiadomości NBP odkrywa Polskę. Jest nowa 5-złotówka

NBP odkrywa Polskę. Jest nowa 5-złotówka

02.11.2016, godz. 14:03
Moneta okolicznościowa - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
foto: NBP

„Odkryj Polskę” - tak nazywa się seria kolekcjonerskich monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Już jutro (3 XI) w jej ramach do obiegu wchodzi nowa 5-złotówka z wizerunkiem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Choć nowa pięciozłotówka jest okazem kolekcjonerskim, inaczej niż zazwyczaj będzie ją można wymienić za najzwyklejszą 5-złotówkę (przeważnie NBP sprzedaje okolicznościowe monety za kwotę wyższą niż ich nominał) we wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Moneta trafi też do powszechnego obiegu, a więc nikt nie powinien być zdziwiony, jeśli otrzyma ją np. jako resztę w sklepie (taką monetę można zachować na pamiątkę – z czasem jej wartość powinna rosnąć – albo też bez żadnych obaw zapłacić nią za zakupy. W tym jednak przypadku liczyć się będzie wartość nominalna, a nie kolekcjonerska). NBP chce wybić nie więcej niż 1,2 mln sztuk wyjątkowej 5-złotówki.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnica NBP ujawniona! Oto banknoty na wypadek wojny [ZOBACZ]

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władającego niemal 500 lat Pomorzem Zachodnim. – Budowla, wielokrotnie przebudowywana, odzwierciedla złożoną i burzliwą historię tego regionu – podkreśla Genowefa Horoszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest siedzibą samorządowej instytucji kultury o tej samej nazwie, Opery na Zamku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – dodaje. Jej słowa cytuje NBP w swoim komunikacie prasowym. Fragment Zamku znajduje się na rewersie monety zaprojektowanym przez Dobrochnę Surajewską. Awers 5-złotówki to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, poniżej opatrzony nominałem.

Źródło: Komunikat prasowy NBP

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: