SuperBiz wiadomości NBP wypuści monetę z polską malarką! To wyjątkowo trudny projekt

NBP wypuści monetę z polską malarką! To wyjątkowo trudny projekt

28.07.2016, godz. 16:28
NBP
foto: SE/EAST NEWS

Już 14 września Narodowy Bank Polski zaprezentuje wyjątkową monetę upamiętniającą malarkę Olgę Boznańską. Przedstawiciele banku podkreślają, że to wyjątkowo trudny do wykonania projekt. Dlaczego?

Boznańska żyła na przełomie XIX i XX w. Jej obrazy reprezentują trzy style – realizm, modernizm i postimpresjonizm. W ciągu kariery malarka wytworzyła też swój własny, bardzo charakterystyczny, miękki styl. To właśnie on sprawia problem projektantom nowej monety kolekcjonerskiej. - Sporym wyzwaniem było przedstawienie na monecie twórczości Boznańskiej. Zadanie było tak trudne, że część medalierów się go nie podjęła – zdradza Barbara Jaroszek z NBP.

ZOBACZ TEŻ: Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

Wygląd monety nie został jeszcze zaprezentowany. Wiadomo tyle, że będzie ona wykonana ze srebra próby 925, a jej wartość nominalna wyniesie 20 zł. NBP nie podaje na razie, ile będą musieli wyłożyć kolekcjonerzy, aby ją nabyć. Wyjątkowa moneta ukaże się w ramach serii „Polscy Malarze XIX/XX wieku”, w której wcześniej cenne krążki poświęcono m.in. Janowi Matejce, Józefowi Chełmońskiemu, czy Aleksandrowi Gierymskiemu.

Źródła: nbp.pl, biznes.interia.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: