SuperBiz wiadomości NBP zaprezentował nowy banknot 200 zł. Zobacz, co się zmieniło!

NBP zaprezentował nowy banknot 200 zł. Zobacz, co się zmieniło!

24.06.2015, godz. 11:42
Nowy banknot 200 zł
Nowy banknot 200 zł foto: --

Narodowy Bank Polski przedstawił zmodernizowany banknot 200 zł z nowymi zabezpieczeniami. Odświeżony banknot z wizerunkiem króla Zygmunta I Starego trafi do obiegu w lutym przyszłego roku. NBP sukcesywnie od kwietnia 2014 r. modernizował polskie banknoty, a na początku tygodnia zaprezentował również całkowicie nowy nominał 500 zł - do użycia trafi w 2017 r.

Najwyższy obecnie nominał, ze względu na swoją wartość, posiada najlepsze zabezpieczenia m.in. w nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak w przypadku niższych nominałów, projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ zmianie. Jednak zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

Zobacz również: Będzie nowy nominał 500 złotowy. Banknot z królem Janem III Sobieskim już od 2017 r.

- NBP zlecił już Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję zmodernizowanego banknotu 200 zł. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od lutego 2016 r. Żaden banknot 200 zł z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – powiedział prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: