SuperBiz wiadomości Belgia ugięła się w sprawie CETA

Belgia ugięła się w sprawie CETA

27.10.2016, godz. 12:27
Odwołano dzisiejszy szczyt w sprawie CETA
foto: SHUTTERSTOCK

Belgia wyraziła zgodę na zawarcie umowy CETA. Umożliwiło to porozumienie, do którego doszli przedstawiciele rządu federalnego i poszczególnych regionów kraju. O jego zawarciu poinformował w czwartek premier Belgii Charles Michel.

Wspólna deklaracja zawarta w odpowiedzi na obawy Walonii, regionu Brukseli i wspólnoty francuskojęzycznej została już przekazana do odpowiednich organów UE: Radzie Europejskiej i Komisji Europejskiej – poinformował premier Belgii. Teraz musi ono zostać zaakceptowane przez pozostałych partnerów unijnych.

Sprawdź także: To oni zablokują CETA? Czerwone światło od Walonów

Szczyt w Brukseli, na którym Unia Europejska i Kanada miały dziś podpisać umowę o wolnym handlu został odwołany na kilka godzin przed informacją o porozumieniu zawartym w Belgii. Rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann wyjaśniał, że nie może dojść do podpisania umowy CETA, póki nie opowiedzą się za tym jednomyślnie wszystkie państwa UE.
Przeciwna podpisaniu umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE jeszcze do czwartku była Walonia – region w południowej części Belgii. Bez jego zgody rząd federalny kraju nie mógł podpisać porozumienia w sprawie CETA. Dzisiejsza deklaracja daje zielone światło do zawarcia umowy.

Czytaj też: Co to jest CETA? Kontrowersyjna umowa o wolnym handlu w sejmie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował na Twitterze informację nt. belgijskiego porozumienia. Podkreślił, że jak tylko zakończone zostaną odpowiednie unijne procedury ws. CETA, skontaktuje się z premierem Kanady.

Umowa CETA ma na celu zniesienie wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Kanadą i Unią Europejską. Negocjacje w sprawie porozumienia zakończyły się we wrześniu 2014 r., a na początku lipca br. Komisja Europejska zaproponowała krajom członkowskim jego podpisanie. Kolejnym etapem po zawarciu umowy, będzie poddanie jej głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Gdy to nastąpi, założenia umowy mogą wejść tymczasowo w życie, ale jej ostatecznej ratyfikacji będą musiały dokonać parlamenty państw członkowskich UE i Kanady.

Źródło: tvn24bis.pl, PolskieRadio.pl, businessinsider.com.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: