SuperBiz wiadomości Nie będzie emerytury po 60. lub 65. roku życia? PiS ma nowy pomysł!

Nie będzie emerytury po 60. lub 65. roku życia? PiS ma nowy pomysł!

21.06.2016, godz. 16:48
emeryci, emerytka, rencista, renciści, emerytura
foto: Super Express

Wycofanie reformy wprowadzającej wiek emerytalny 67 lat dla obu płci w swojej kampanii wyborczej obiecywał prezydent Andrzej Duda. Jego ustawa w tej sprawie trafiła nawet do Sejmu, ale od tej pory w jej sprawie cisza. Jak podaje wyborcza.biz, władza uznała, że na przywrócenie dawnego wieku emerytalnego po prostu nas nie stać. Ma nowy pomysł – kryterium stażowe.

Nowa propozycja zakłada, że będzie można iść na emeryturę w wieku 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 (w przypadku) mężczyzn, ale tylko pod warunkiem, że ktoś udowodni, iż pracował przynajmniej, odpowiednio, 35 lub 40 lat! Wcześniej o takim warunku nie było mowy – grzmi wyborcza.biz. Faktycznie, w prezydenckim projekcie ustawy o przywróceniu wieku emerytalnego propozycja kryterium stażowego się nie pojawiła. Z czego ma wynikać zmiana spojrzenia na problem? Wyborcza.biz wskazuje, że, jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: Niższy wiek emerytalny? Tak, ale najwcześniej w 2018 roku

Rząd uznał, że na cofnięcie reformy emerytalnej po prostu Polski nie stać. „W niedawno wysłanym do Brukseli wieloletnim planie finansowym rząd policzył, że obniżka wieku emerytalnego kosztowałaby państwo 8,6 mld zł w 2017 r, 10,2 mld zł w 2018 r i 11,9 mld zł w 2019 r. (…) Ministerstwo Finansów w załączniku nr 1 do założeń projektu budżetu państwa na rok 2017 proponuje więc nowe rozwiązanie – [kryterium stażowe – red.]” - czytamy w portalu. Wyborcza.biz wskazuje, że z proponowanego rozwiązania cieszą się pracodawcy. Konfederacja Lewiatan twierdzi, że taki obrót spraw byłby dobry dla gospodarki.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: