SuperBiz wiadomości Nie będzie obniżki podatku VAT w 2016 roku!

Nie będzie obniżki podatku VAT w 2016 roku!

08.09.2015, godz. 14:23
podatki
foto: dreamstime

Do niedawna minister finansów Mateusz Szczurek rozważał powrót do poprzedniej 22 proc. stawki VAT, ale dziś definitywnie przekreślił taki scenariusz. - Zmiany stawek VAT nie są planowane na 2016 rok. Ten plan pozostaje w mocy na rok 2017 - oświadczył we wtorkowej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia.

Podatek VAT wzrósł w 2011 roku z 22 do 23 proc. Miało to być rozwiązanie czasowe związane z walką z kryzysem gospodarczym. Wówczas planowano, że ministerstwo finansów powróci do dawnego progu podatkowego w 2014 r. To jednak nie nastąpiło. Dopiero w bieżącym roku, po zdjęciu z Polski przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu, resort zaczął rozważać ponownie stawkę 22 proc.

Czytaj również: Andrzej Duda latał na wykłady do Poznania na koszt podatników?

Jednak już wtedy pomysł ten krytykowali ekonomiści. - Przywrócenie 22-procentowej stawki VAT zmniejszyłoby wpływy z podatków o około 5 miliardów złotych. Można sobie na to pozwolić, jeśli mamy ożywienie koniunktury. Tymczasem zamiast zakładanego przez rząd wzrostu cen, mamy spadek, który będzie kosztował budżet około 4 miliardy złotych. Można powiedzieć, że w tym roku państwo już straciło tyle, ile kosztowałoby obniżenie stawki VAT - oceniał dla Money.pl główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski.

Teraz minister Szczurek przyznał, że będzie to możliwe w 2017 r. Patrząc jednak na dotychczasowe zapowiedzi resortu finansów, można przypuszczać, że nie jest to termin ostateczny.

Zobacz koniecznie: Ogromny deficyt i brak zmian w kwocie wolnej od podatku. Projekt budżetu na 2016


Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: