SuperBiz wiadomości Nie będzie ograniczeń w dorabianiu do emerytury

Nie będzie ograniczeń w dorabianiu do emerytury

28.12.2016, godz. 11:03
Złoty polski, pieniądze, banknoty, monety
foto: SHUTTERSTOCK

Rząd wycofuje się z pomysłu wprowadzenia ograniczeń w dorabianiu do emerytury dla osób, które chcą to robić po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ostatecznej wersji przeglądu emerytalnego, którą w w piątek (30.12.) przyjąć ma rząd nie będzie rekomendacji dla rozwiązań ograniczających dorabianie po zakończeniu kariery zawodowej. Zakładano, że dotyczyłyby one osób, które przechodzą na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Za wprowadzeniem ograniczeń pierwotnie opowiadało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort proponował, by emeryci zarabiający między 70 a 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia mieli zmniejszane świadczenie, a gdyby ich zarobki przekroczyły 130 proc. średniej płacy, wypłata świadczenia byłaby zawieszana. To oznacza, że wszyscy emeryci objęci zostaliby obostrzeniami, które w tej chwili dotyczą jedynie osób pobierających wcześniejsze emerytury.

Zobacz także: Dorabianie do emerytury i renty. Ile możesz zarobić, by nie stracić świadczenia?

Takie rozwiązanie miało zniechęcić do szybkiego przechodzenia na emeryturę, gdy wejdzie w życie obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ostatecznie jednak rząd zdecydował, że w dokumencie, który przyjmie rząd nie będzie propozycji propozycji utrudniających łączenie emerytury z pracą. 

Przegląd emerytalny ma zostać przyjęty w najbliższy piątek w trybie obiegowym. Rząd do końca roku ma przekazać dokument do Sejmu. Pomysły zniechęcające do łączenia emerytury z pracą nie mają już więc praktycznie szans na realizację. W trakcie prac nad wstępną wersją przeglądu emerytalnego pojawiały się propozycje jeszcze bardziej radykalnych rozwiązań, np. zakazu pobierania emerytury przez osoby, które mają pracę. Chodziło o zminimalizowanie budżetowych konsekwencji obniżenia wieku emerytalnego, które wejdzie w życie z początkiem października 2017 r.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”; oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: