SuperBiz wiadomości To nie był dobry czas dla stadniny w Janowie. Jak wypadnie tegoroczna aukcja? [GALERIA]

To nie był dobry czas dla stadniny w Janowie. Jak wypadnie tegoroczna aukcja? [GALERIA]

11.08.2016, godz. 15:12
Pride Of Poland
foto: Materiały prasowe

Dla miłośników koni i hodowców Święto Konia Arabskiego, które już jutro (12 sierpnia br.) rozpoczną się w Janowie Podlaskim to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tegoroczna edycja tego wydarzenia będzie także testem dla nowych władz stadniny w Janowie.

Święto Konia Arabskiego Pride of Poland 2016 odbędzie się dniach 12-16 sierpnia. W programie imprezy znalazły się m.in.: XXXVIII Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, aukcja Pride of Poland, Letnia Aukcja Koni Arabskich. W tych dniach na terenie stadniny w Janowie Podlaskim dostępna będzie również ekspozycja sprzętu i akcesoriów jeździeckich (odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze i usługi).

Zobacz także: Ktoś zakaża polskie świnie?! To atak biologiczny? Jest zawiadomienie do prokuratury!

16 sierpnia swoje stajnie otworzą także Stadniny w Białce i Michałowie, gdzie odbędą się m.in. parady z udziałem tamtejszych ogierów i klaczy. 

Głównym punktem programu Święta Konia Arabskiego jest, jak co roku, aukcja Pride of Poland, która odbędzie się 14 sierpnia (niedziela). Wystawionych na nie zostanie 27 koni ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz cztery konie z hodowli prywatnych. 

Wśród licytowanych klaczy znajdą się m.in. All Jezeera, młoda klacz, przed którą dopiero otwierają się perspektywy znaczących, światowych  sukcesów. Sefora, czempionka Polski Klaczy Młodszych, Esparta, świeża wiceczempionka Klaczy Starszych. Bardzo dobrze zapowiada się również białecka Perforia. Grono wymienionych klaczy wzbogaca jedyny w tym roku ogier - Alert. Gwiazdą aukcji ma być zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira pochodząca ze stadniny w Michałowie.

Czytaj również: Czesi nie chcą polskich jaj

Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) liczy na to, że podczas tegorocznej aukcji uzyska 2-2,5 mln euro. W ubiegłym roku na aukcji „Pride of Poland” za rekordową dotychczas kwotę 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia, siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie. Wylicytował ją nabywca ze Szwajcarii. W sumie na aukcji w 2015 r. sprzedano 24 konie za łączną sumę blisko 4 mln euro.

Aukcja z politycznym podtekstem…
Tegoroczne Święto Konia Arabskiego to pierwsze, za którego organizację odpowiada nowy, zarząd stadniny w Janowie Podlaskim. W lutym tego roku odwołano jej wieloletniego prezesa, Marka Trelę (a oprócz niego również prezesa stadniny koni w Michałowie Jerzego Białoboka oraz specjalisty ds. hodowli w ANR Annę Stojanowską). Ta decyzja wzbudziła oburzenie środowiska hodowców koni w kraju i za granicą.

Było ono tym większe, na jego miejsce powołano Marka Skomorowskiego, z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej m.in. był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Skomorowskiemu zarzucano, że ma odpowiednich kwalifikacji do pełnienia tej funkcji. Prof. Sławomir Pietrzak, obecny prezes stadniny (naukowiec z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, międzynarodowy sędzia w ujeżdżeniu, trener jeździectwa) został wybrany w konkursie.

Może Cię zainteresować: Największe przekręty, jakie stosują sieci handlowe

Pod koniec kwietnia firma Poltruf, organizator aukcji „Pride of Poland” zerwała umowę o ze stadninami. Jak tłumaczyła jej właścicielka, powodem tej decyzji był brak współpracy ze strony stadnin. Dodatkowo, do firmy miały docierać informacje od klientów, że w tym roku nie będą uczestniczyć w aukcji. Miejsce Poltruf zajęły Międzynarodowe Targi Poznańskie.

To jednak nie jedyne wydarzenia powodujące, że w tym roku o polskich stadninach było wyjątkowo głośno.
W marcu w Janowie padły dwie klacze - Preria i Amra - należące do stadniny, której właścicielką jest Shirley Watts, stała bywalczyni dorocznej aukcji Pride of Poland. Oba konie zostały niegdyś kupione przez Watts właśnie na aukcjach w Janowie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi lubelska prokuratura; według dotychczasowych ustaleń konie padły z powodu skrętu jelit.

Sławomir Pietrzak, nowy prezes stadniny w Janowie w rozmowie z PAP powiedział, że wiadomo, czy Shirley Watts przyjedzie w tym roku na aukcję. – Chcemy z nią utrzymywać kontakty, była ważnym kontrahentem dla naszej stadniny – stwierdził.

… i prokuratorskim śledztwami w tle
Śledztwo dotyczące klaczy Shirley Watts nie jest jedynym dotyczącym stadnin, które prowadzi prokuratura. Na początku marca ANR złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego niegospodarności w stadninach w Janowie i Michałowie, którego miały się dopuścić odwołane w lutym władze stadnin.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Jej rzecznik Waldemar Moncarzewski powiedział PAP, że prokuratura czeka obecnie na opinie biegłych z zakresu finansów i rachunkowości dotyczące oceny skutków finansowych organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji Pride of Poland w latach 2007-2015. Jak dodał, ocena ta ma obejmować też koszty, przychody i dochody firmy Polturf oraz koszty poniesione przez stadniny.

Charytatywna licytacja „Wieży Mocy”
Tegorocznemu Świętu Konia Arabskiego, po raz pierwszy w historii, towarzyszy aukcja charytatywna, z której dochód przeznaczony zostanie na leczenie chorej na raka Julki – podopiecznej fundacji Siepomaga. Do niedzieli na portalu charytatywni.allegro.pl można licytować tytuł honorowego opiekuna słynnej klaczy „Wieża Mocy”, pochodzącej ze stadniny w Michałowie. Licytować można również portrety pięciu koni arabskich, które biorą udział w aukcji Pride of Poland 2016 wraz z autografami twórczyń fotogramów: Ewy Imielskiej-Hebdy i Marty Baranowskiej.

Żródło: materiały prasowe, PAP; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: