SuperBiz wiadomości Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić punkty karne w internecie? [KROK PO KROKU]

Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić punkty karne w internecie? [KROK PO KROKU]

25.04.2017, godz. 17:22
punkty karne
foto: x-news

Uwaga! Oszuści żerują na osobach, które chcą sprawdzić liczbę punktów karnych online. Swoje punkty karne sprawdzisz bezpłatnie na stronie obywatel.gov.pl. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

Aby sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl. Usługa jest bezpłatna, wymaga jednak skorzystania z Profilu Zaufanego (eGO), który stanowi formę cyfrowego podpisu. Profil służy do załatwiania urzędowych spraw przez internet i można wyrobić go bezpłatnie.

Zobacz też: Jaka kara grozi za jazdę rowerem bez lampki?

Szczegółowe instrukcje, jak założyć Profil Zaufany, znajdują się na portalu obywatel.gov.pl. Klienci niektórych banków są w stanie wyrobić eGO przez system e-bankowości. Taką możliwość dają: PKO Bank Polski, Inteligo, ING Bank Śląski, Envelo Bank (nowa marka Banku Pocztowego) czy Bank Millenium. Liczba instytucji, które umożliwiają potwierdzanie Profilu Zaufanego, będzie sukcesywnie rosnąć.

Jak sprawdzić punkty karne online

1. Otwórz w przeglądarce internetowej stronę obywatel.gov.pl.
2. Wybierz opcję „przez internet".
3. Kliknij w rozwijane menu „Sprawdź swoje punkty karne".
4. Kliknij w przycisk „Zaloguj się", a następnie zaloguj się na Profil Zaufany metodą, którą wybrałeś/-aś podczas zakładania Profilu Zaufanego (za pomocą loginu i hasła lub za pośrednictwem banku).
5. Gdy wyświetli ci się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknij w buton „Podpisz profilem zaufanym".
6. Wyskoczy okienko z prośbą o autoryzację. Ponownie potwierdź chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
7. Podaj jednorazowy kod. Jeżeli korzystasz z bankowości elektronicznej, konieczne może być powtórne zalogowanie się do systemu.
8. Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl. Sprawdź swoje punkty karne.

Może cię zainteresować: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC?

Sprawdzenie punktów karnych przez internet jest możliwe dzięki Programowi CEPiK 2.0, w ramach którego trwa rozbudowa centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Pamiętaj, że usługa sprawdzenia punktów karnych przez internet jest bezpłatna. Uważaj na oszustów, którzy usiłują wyłudzać pieniądze od kierowców i rządają opłat za sprawdzenie punktów karnych online. Punkty karne sprawdzisz bezpłatnie na obywatel.gov.pl.

Oprac. na podst. bezprawnik.pl, obywatel.gov.pl, pz.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: